ଏହି ସବୁ ରୋଗ ଦୂର ପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଜାମୁ କୋଳି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜାମୁ କୋଳି ରେ ଭିଟାମିନ ସି, ଫୋସଫରସ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିଅମ, ପୋଟାସିଅମ ଭଳି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଥାଏ। ଜାମୁ କୋଳି ର ମଞ୍ଜି ରେ ଗ୍ଲାଇକୋ ସାଇଡ଼ ଆଉ ଜାମଳିନ ଥାଏ ଯାହା କି ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ହେଇଥାଏ। ଭିଟାମିନ ଏ ବି ବହୁତ ମାତ୍ରା ରେ ମିଳିଥାଏ ତେଣୁ ଏହା ଆଖି ଜନିତ ବେମାରି ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡାଇରିଆରେ ଉପକାରୀ: ଯଦି ଆପଣ ପଥର ଲୁଣରେ ମିଶ୍ରିତ ଜାମ୍ମୁ କୋଳି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଡାଇରିଆରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରକ୍ତ ଝାଡା ହୁଏ ତେବେ ଜାମ୍ମୁ କୋଳି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ।

ଲ୍ୟୁକୋରୋଆରେ ଲାଭଦାୟକ: ଜାମ୍ମୁ ଗଛର ଛାଲକୁ ଫୁଟାଇ ମହୁ ସହ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଖାଆନ୍ତୁ, ଏହା ଲ୍ୟୁକୋରୋଆରେ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ଅଫିମ ନିଶା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ: ଯଦି ଆପଣ ଅଫିମ ନିଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଜାମ୍ମୁ କୋଳି ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ଏହା ଅଫିମ ନିଶାକୁ ସମାପ୍ତ କରେ।

ପିଲାମାନଙ୍କର ଝାଡା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ: ଯଦି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କର ଝାଡା ହୁଏ, ତେବେ ଜାମ୍ମୁ କୋଳି ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଛେଳି କ୍ଷୀର ସହିତ ଏହାର ରସ ମିଶ୍ରଣ କରି ପିଇବା ପରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଉ ଝାଡାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବନାହିଁ।

ଦାନ୍ତ ତଥା ଦାନ୍ତ ମାଡ଼ି ଜନିତ ରୋଗ ପାଇଁ ଜାମୁ ବହୁତ ଫାଇଦା ଦାୟକ ହେଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଦାନ୍ତ ସଫା କରିକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here