ଉନ୍ନାଓ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଘଟଣା: ପୀଡିତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ କୁଲଦୀପ୍ ସେଙ୍ଗରଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉନ୍ନାଓ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ କୋର୍ଟ କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗରଙ୍କୁ ଦଶ ବର୍ଷ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୪ ରେ ଉନ୍ନାଓ ବଳାତ୍କାର ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ହେପାଜତ ମାମଲାରେ କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗର ଟିସ ହାଜାରି କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ୧୧ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ କୁଲଦୀପ ସେଙ୍ଗରଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।
ସମସ୍ତ ସାତଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ୧୦-୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏବଂ କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଜୟଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି ।
ଜଜ୍ ଏହି ରାୟ ଦେବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ପିତାଙ୍କ ଛାୟା ହଟାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରକୁ ଫେରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏପରିକି ତୁମର ଗାଁର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ଘରେ ୪ ଟି ପିଲା ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣ ଝିଅ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନାବାଳକ ଅଛନ୍ତି ।
ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ଥିଲା । କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗର ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି କୌଶଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଚ୍ୟାଲେଂଜି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିବିଆଇ ଏକ ଭଲ କାମ କରିଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିବା ୭ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେଙ୍ଗର ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇଜଣ ୟୁପି ପୋଲିସ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏସଏଚଓ ଏବଂ ଜଣେ ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର।
ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ, ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ବିଜେପି ବିଧାୟକ କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ୯, ୨୦୧୮ ରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତା ନ୍ୟାୟିକ ହେପାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ପିତା କୁଲଦୀପ ସିଂ ସେଙ୍ଗରଙ୍କ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା।