31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନରୁ ବାହାରିବେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅବୈଧ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ

୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନରୁ ବାହାରିବେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଅବୈଧ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ

ଇସଲାମାବାଦ : ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ତଥା ଅନାହାରରେ ପୀଡିତ ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦେଶରୁ ବେଆଇନ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରୁଛି । ଅକ୍ଟୋବର ୫ରେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ହୋଇନଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ୩୪୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ କରିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଅବୈଧ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ‘ଏଲିଏନ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାରିବା ବାଟ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ବାଲୁଚିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଅଚକଜାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ବେଆଇନ ବିଦେଶୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଟକଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ଏକ ଲକ୍ଷ ବେଆଇନ ବିଦେଶୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବରରେ, ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ ବେଆଇନ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ ନଭେମ୍ବର ୧ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନ ଛାଡିବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବହିଷ୍କାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ଉଚିତ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରାଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଧବାର ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଆଇନ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଦମନ ଘଟଣାରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରାଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ବୋଲି ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଭୁଲ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଚମାନ ସୀମା ଦେଇ ଚାଲିଛି । ତେବେ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking