28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Home2024 ବଜେଟ୍ ଆଶାବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟରୁ ଭାରତ ଆଇଏନସି କ’ଣ ଆଶା କରେ ଆସନ୍ତୁ...

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଆଶା : ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବଜେଟରୁ ଭାରତ ଆଇଏନସି କ’ଣ ଆଶା କରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଫେବୃଆରୀ ୧, ୨୦୨୪ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୨୪-୨୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଭାରତ ଆଇଏନସି ବ୍ୟବହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିବ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଦିଗରେ ରଣନୀତିକ ଆବଣ୍ଟନ, କୃଷି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଇତ୍ୟାଦି । ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାରିତ ହୋଇଥିବା ଏହା ଶେଷ ବଜେଟ୍ ହେବ ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ବହୁ ଜନପ୍ରିୟ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରହିବ। ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ନୂତନ ସରକାର ଗଠନ ପରେ ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ । ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମୀଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥାୟୀ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଦିଗ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଚାହିଦା ଆଶା ଠାରୁ କମ ହୋଇଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ରବି ଫସଲ ଅମଳର ଅଧିକ ଆଶା ସହିତ, ଆମେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଚାହିଦାକୁ ଉପରକୁ ଉଠାଇବାକୁ ଆଶା କରୁ । ଭାରତର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking