27.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 13, 2024
Homeପ୍ରମୁଖ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀକଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କଠିନ ହେବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ-୨୦୨୩; ହେବ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ

କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ କଠିନ ହେବ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ-୨୦୨୩; ହେବ ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜନୈତିକ ଦଳ ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ‘ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଯୁଦ୍ଧ’ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ସେପଟେ କଂଗ୍ରେସକୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷଣର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ, ଜାନୁଆରୀ ୧୮ ରେ ତ୍ରିପୁରା, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର କାର‌୍ୟ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଫେବୃଆରୀ ୧୬ ରେ ତ୍ରିପୁରା ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୭ ରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ ରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରାଯିବ ।

୨୦୧୮ ରେ, କଂଗ୍ରେସ ୨୧ ରେ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ଦଳର ଗୋଟିଏ ବିଧାୟକ ନାହାଁନ୍ତି। କାରଣ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁକୁଲ ସାଙ୍ଗମା ଏବଂ ଏମପିସିସି ସଭାପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗମ୍ଭୀର ରାଜନୈତିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ । ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଏଚ୍ ପାଲା, ସମସ୍ତ ବିଧାୟକ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକୁ ତ୍ରୁଟି କରିଥିଲେ। ବିଧାୟକଙ୍କ ବୃହତ୍ତମ ଗୋଷ୍ଠୀ ତୃଣମୂଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଶାସକ ଏନପିପି ଏବଂ ୟୁଡିପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଦାୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ଶୁଷ୍କ କରିଦେଇଛି । ସେହିଭଳି ଗାରୋ ପାହାଡରେ ଶାସକ ଏନପିପି ଏବଂ ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇ ହେବ, ଏବଂ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ କଠିନ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତର ସମସ୍ତ ଆଦିବାସୀ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ୨୦୧୮ ରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ଆସନରେ ବିଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କେବଳ ୨.୧ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିଲା। ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ କୌଣସି ବିରୋଧ ନାହିଁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ୬୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଫି ରିଓଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଅଂଶ ଅଟନ୍ତି। ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ଘୂର୍ଣ୍ଣିବାତ୍ୟାରେ ଧରାଯିବା, କଂଗ୍ରେସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ କଠୋର ଲଢେଇ କରିବା ଏକ ହର୍କଲାଇନ୍ କାର‌୍ୟ୍ୟ ହେବ । ନିଫି ରିଓର ଏନଡିପିପି ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିଜେପି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ-ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାଫ୍ରନ୍ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ଅଛି । ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଧାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲେ । ଏନଡିପିପି ପାଇଁ ୪୦ ଟି ସିଟ୍ ଛାଡିବାକୁ ବିଜେପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ମାତ୍ର ୨୦ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ। ନାଗାକୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶାସକ ଏନଡିପିପି – ବିଜେପି ମିଳିତ ବିଫଳତା ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବିବାଦ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking