33.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, May 21, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶ2011 ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

2011 ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ଭାରତର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ବିଧାନସଭାର ସମସ୍ତ ୨୯୪ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ୧୮ ଏପ୍ରିଲରୁ ୧୦ ମଇ ୨୦୧୧ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିଥିଲା। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୁଦ୍ଧଦେବ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଜୀ ଯାଦବପୁର ଆସନକୁ ତ୍ରିନାମୁଲର ମନୀଷ ଗୁପ୍ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧୭,୦୦୦ ଭୋଟ୍ ହରାଇ ହରାଇଥିଲେ ।

ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ଦିର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାସନ କରୁଥିବା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଉପାୟରେ ନିର୍ବାଚିତ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାରର ପରାଜୟ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାରଙ୍କ ୩୪ ବର୍ଷର ଶାସନକୁ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲା, ଯାହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ରାଜନ ରାଜନୈତିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ତଥା ହିଂସା ପରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟାଟା ନାନୋ ସିଙ୍ଗୁର ବିବାଦ ପରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ।

୧୯୭୭ ମସିହାରୁ ବାମପନ୍ଥୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗକୁ ଶାସନ କରିଆସୁଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​୨୦୦୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବାମପନ୍ଥୀ ପରାଜୟ ପରେ ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ନଗରପାଳିକା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ।

୨୦୦୧ ନିର୍ବାଚନରେ ​​୨୦୦୧ ଜନଗଣନା ଆଧାରରେ ପୁନଃ ଅଙ୍କିତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, ୨୦୦୨ ଡେଲିମିଟେସନ୍ କମିଶନ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପରେ, ଯାହାର ସୁପାରିଶ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୮ ରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking