28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, May 26, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଦି ନେସନ ୨୦୨୪: ପିଏମ ମୋଦୀ ବିଜୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ; ଡେଲିହଣ୍ଟ ସର୍ଭେ

ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଦି ନେସନ ୨୦୨୪: ପିଏମ ମୋଦୀ ବିଜୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ; ଡେଲିହଣ୍ଟ ସର୍ଭେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶୁକ୍ରବାର ୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ସରିଥିଲା । ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଡେଲିହଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା “ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଫ୍ ଦି ନେସନ୍” ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି । ୭.୭ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତରଦାତାଙ୍କୁ ନେଇ ଏହି ବ୍ୟାପକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ନେତୃତ୍ୱ, ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମତ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୬୧%  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାରକୁ ନେଇ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁମୋଦନ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବୃତ୍ତିଗତ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ବିସ୍ତାର କରେ, ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଏକ ଦୃଢ଼ ସମର୍ଥନ ଆଧାର ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ। ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଏକ ସାଫ୍ରନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି, ୬୩% ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ବିଜେପି / ଏନଡିଏ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ପାଇଁ ବିଜୟ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି। ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦିତ ନେତା ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଆଞ୍ଚଳିକ ଭିନ୍ନତା ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳରେ ଅଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସରକାରଙ୍କ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ମତାମତ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୬୦% ଉତ୍ତରଦାତା ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଅନୁମୋଦନକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରାଯାଇଛି, ଯଦିଓ କିଛି ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟ ସମାନ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଯାହା ଆଞ୍ଚଳିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ।

“ଫିର ଏକ ବାର ମୋଦୀ ସରକାର”
ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଏହା ଜାତୀୟ ଭୋଟରଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆବେଦନକୁ ଦର୍ଶାଉଛି। ରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବୈଦେଶିକ ନୀତି ମଧ୍ୟ ଏହି ସର୍ଭେରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ଏହା ସରକାରଙ୍କ କୂଟନୈତିକ ରଣନୀତି ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ଥିତିର ଏକ ବ୍ୟାପକ ସମର୍ଥନକୁ ସୂଚିତ କରେ। ଜାତୀୟ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ତ୍ୱରିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି ଅଧିକାଂଶ ଉତ୍ତରଦାତା ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୬୩.୬% କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶାସନର ସଙ୍କଟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତାର ଏହା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ, ଯାହା ଅଶାନ୍ତ ସମୟରେ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ସରକାରଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଦେଶ କୃତଜ୍ଞ
ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଅଧିକ, ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରାୟ ୫୯%  ସନ୍ତୋଷ ସ୍ତର ଦେଖାଉଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଫଳାଫଳ ହୋଇପାରେ ଯାହା ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସିଧାସଳଖ ଲାଭ ଦିଏ, ଯେପରିକି ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା।  ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଗୃହ ନିର୍ମାଣକାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଛାତ୍ର (୫୯%) ଏବଂ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ (୫୯%) ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଖୁସି ଥିଲେ। ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପାଚିଲା ପରି ମନେହୁଏ, ଯେହେତୁ ଜନମତ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଦେଖାଏ।

ପରିଶ୍ରମୀ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟ! ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଅନୁକମ୍ପା ଗୁଣ 
ଏହି ସର୍ଭେରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ତାଙ୍କର ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ଏକ ଦୃଢ଼ ସମର୍ଥନ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ୪୧% ଉତ୍ତରଦାତା ଏହି ଗୁଣଗୁଡିକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ପରିଶ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରଶଂସା ଯଥାକ୍ରମେ ୪୭% ଏବଂ ୪୩% ସହିତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର କନିଷ୍ଠ ଭୋଟର ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଗୁଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ବୟସ ବର୍ଗରେ ଏହି ଅନୁଭବ ଭଲ ଭାବରେ ସ୍ୱର ଉଠାଇଥିଲା । ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କ୍ରସ୍-ଜେନେରେସନ୍ ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଯାହା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଏକ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀକୁ ସମର୍ଥନ କରେ, ଜାତୀୟ ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନେତା ଭାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ସମର୍ଥନ କରେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ଅତ୍ୟଧିକ ସକରାତ୍ମକ ଗ୍ରହଣ, ବିଶେଷକରି ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିଚାଳନା, ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଏବଂ ସଙ୍କଟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରେ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ପଥରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶାବାଦୀ ଅଟେ। ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଗୁଣଗୁଡିକର ଅନୁମୋଦନ – ସଚ୍ଚୋଟ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ, ଅନେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ପସନ୍ଦ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ଼ କରିଦେଲା କରିଦେଲା।  ଦେଶ ଜଟିଳ ଘରୋଇ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟକୁ ଜାରି ରଖିବା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମର୍ଥନର ଏହି ଦୃଢ଼ ଆଧାର ପ୍ରମାଣିତ ନେତୃତ୍ୱରେ କ୍ରମାଗତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ପାଇଁ ଏକ ସାମୂହିକ ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ସୂଚିତ କରେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking