29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Home2023- ବଜେଟ୍ବଜେଟ ୨୦୨୩-୨୪: ଦେଖନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିନିଷ ହେଲା ଶସ୍ତା, କାହାର ବଢିଲା ଦାମ୍‌

ବଜେଟ ୨୦୨୩-୨୪: ଦେଖନ୍ତୁ କେଉଁ ଜିନିଷ ହେଲା ଶସ୍ତା, କାହାର ବଢିଲା ଦାମ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସରକାର କିଛି ଜିନିଷ ଉପରେ ଟିକସ ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ହ୍ରାସ କରନ୍ତି। ଏହା ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜିନିଷ ଶସ୍ତା ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଗଲା । ଏଥର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜିନିଷ ଶସ୍ତା ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନରେ ବ୍ୟବହୃତ ଲିଥିୟମ୍ ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ୧୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବଜେଟରେ ସିଗାରେଟ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ସଂସଦରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୩-୨୪ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ ସେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନକୁ ଶସ୍ତା କରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋବାଇଲ୍, ଟେଲିଭିଜନ୍, ଚିମିନି ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କଷ୍ଟମ୍ସ ଡ୍ୟୁଟିରେ ମଧ୍ୟ ରିଲିଫ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୪-୧୫ ମସିହାରେ ଭାରତର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ୫୮ ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ୍ ରୁ ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩୧୦ ମିଲିୟନ ୟୁନିଟ୍ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଟିଭି ପ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଖୋଲା ସେଲ୍ ଅଂଶ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ୨.୫। ୨.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯିବ ବୋଲି ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ରୋଷେଇ ଘରର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଚିମନି ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ୭.୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ତମ୍ବା ସ୍କ୍ରାପ ଉପରେ ସରକାର ୨.୫। ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ଜାରି କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରବଣ ଉପରେ ସରକାର କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବେ।

ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ହୀରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡ ଦିଆଯିବ । କେତେକ ଉପାଦାନ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଡ୍ୟୁଟିରେ ହ୍ରାସ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡ ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। କଷ୍ଟମ୍ସ ଡ୍ୟୁଟିରେ ହ୍ରାସର ଲାଭ ପେଟ୍ରୋଲରେ ଇଥାନଲ ମିଶ୍ରଣ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ।

କେଉଁ ଜିନିଷ ହେଲା ଶସ୍ତା:-

  • ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ଅଂଶ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟିରେ ରିଲିଫ୍
  • ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବ । ଲିଥିୟମ୍ ଆଇନ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡ କରାଯାଇଛି
  • ଟିଭି ଶସ୍ତା ହେବ । ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ କମ୍ ହେବ । ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବ । ଟେଲିଭିଜନର ଖୋଲା ସେଲ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଶୁଳ୍କ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି।
  •  ମୋବାଇଲ୍ ପାର୍ଟସର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମ୍ ହେବ କାରଣ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି
  • ଲ୍ୟାବ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୀରା ମଞ୍ଜି ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡ
  • ରବରରେ ଡ୍ୟୁଟି ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି
  •  ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଶସ୍ତା ହେବ
  •  ଖେଳନା, ଚକ୍ର ଶସ୍ତା ହେବ
  •  ଭଜା ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ ହେବ, ଶସ୍ତା ହେବ

ଏସବୁ ମହଙ୍ଗା ହେଲା:

  • ରୂପା ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ରୂପା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ହୀରା ମହଙ୍ଗା ହେବ ।
  • ସିଗାରେଟ୍ ମହଙ୍ଗା ହେବ ।
  • ରୋଷେଇ ଘରର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଚିମିନି ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ହେବ, ମହଙ୍ଗା ହେବ ।
  • ଖେଳନା, ଚକ୍ର ଆମଦାନୀ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking