29.1 C
Bhubaneswar
Monday, June 24, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଏକ ଦେଶ-ଏକ ନିର୍ବାଚନ ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ଲୋକେ: ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ

ଏକ ଦେଶ-ଏକ ନିର୍ବାଚନ ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ଲୋକେ: ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସୁବିଧା ହେବ। ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ଏହା ଏକ ପଦକ୍ଷେପ। ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଏବଂ ଏକ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଇବରେଲି ଜିଲ୍ଲାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି କୋବିନ୍ଦ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଯଦି କୌଣସି ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଦଳ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ତାହା ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ, କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ହୋଇପାରେ। ଏପରି ହେବା ଦ୍ୱାରା ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଦେବ ଏବଂ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନରୁ ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରି ଉତ୍ପାଦିତ ରାଜସ୍ୱ ଦେଶର ବିକାଶରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଗଠିତ ସମସ୍ତ ସଂସଦୀୟ ପ୍ୟାନେଲ, ଏନଆଇଟି ଆୟୋଗ ଏବଂ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସମେତ ଅନେକ କମିଟି ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ନିଜର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତରେ ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୯୬୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକକାଳୀନ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଲୋକସଭା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସଭାଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଲୋପ ହୋଇପାରେ, ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ। କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ମୋତେ ଏହି କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ନେଇ କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ। କୋବିନ୍ଦ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କମିଟି ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ସାରା ଦେଶରେ ଏକକାଳୀନ ବିଧାନସଭା ତଥା ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ତିନିମାସ ସମୟ ମାଗିଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking