24.1 C
Bhubaneswar
Friday, February 23, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏନସିଟିଇ ଆଣିଲା ନୂଆ ନିୟମ

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏନସିଟିଇ ଆଣିଲା ନୂଆ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍ତରରେ ଶ୍ରେଣୀ ୯ ରୁ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଟିଇଟି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ଅଟେ । କେନ୍ଦ୍ର ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ(ସିବିଏସ୍ଇ) ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପରେ ୧ ଦିନିଆ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ଶିକ୍ଷକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଏବଂ (ଟିଇଟି) ଟିଚର ଏଲିଯିବିଲିଟି ଟେଷ୍ଟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଧିବେଶନରେ ଶ୍ରୀମତୀ କେସଙ୍ଗ ୱାଇ. ଶେର୍ପା ଆଇଆରଏସ, ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ଏନସିଟିଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଇପି ୨୦୨୦ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଟିଇଟି କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ଏବଂ ଏନସିଟିଇ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍ତରରେ ଟିଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବଂ ଏହି ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସିବିଏସ୍ଇ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସିବିଏସ୍ଇ ନିଧି ଛିବର୍ (ଆଇଏଏସ୍ ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, ତେଣୁ ଟିଇଟି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦକ୍ଷତା କୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ପିଆଇବି ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଫେସର ଯୋଗେଶ ସିଂ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏନସିଟିଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅପେକ୍ଷା, ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଆମର ବୁଝାବଣାକୁ ବିକାଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନୈତିକତା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ବିକାଶ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏନଇପି ୨୦୨୦ ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ପରିଷଦରୁ ସମ୍ମିଳନୀକାରୀ ଟିଇଟି ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯୋଗ୍ୟତା ମାନ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ୍ୟ ଶିକ୍ଷକ ବୃତ୍ତିଗତ ଚୟନ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ବୋଲି ଅଭିମନ୍ୟୁ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ, ୧ ରୁ ୮ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଟିଇଟି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିଲା ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking