36.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, June 19, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶବିବାହିତ ପୁରୁଷ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରହିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ: ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ

ବିବାହିତ ପୁରୁଷ ଅନ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରହିବା ଅପରାଧ ନୁହେଁ: ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ

ଜୟପୁର: ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବିବାହିତ ପୁରୁଷ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କୁହାଯିବ ନାହିଁ । ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ବିବାହ ନ କରିଛନ୍ତି ଏହାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଜଷ୍ଟିସ କୁଲଦୀପ ମାଥୁର ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ବିବାହିତ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । କାରଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ । ତେବେ,ବିଚାରପତି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା ଧାରା ୪୯୪ ଅନୁଯାୟୀ ଜୀବନସାଥୀ / ବିବାହିତାଙ୍କ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନକାଳ ମଧ୍ୟରେ ପୁନର୍ବାର ବିବାହ କରିବା ଅବା ପ୍ରଥମ ବିବାହର ଅବସାନ ନ ଘଟାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଜଣେ ବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବାରୁ ବିବାହିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ଅବା ଏହାକୁ ଅପରାଧ କୁହାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ମେ’୭ ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି, ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୯୪ ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହିତ ପୁରୁଷ ଜଣଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କାହାକୁ ବିବାହ କଲେ ଏହା ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ହେବ । ବିବାହ ନ କରି କେବଳ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏକାଠି ରହିବା ଦ୍ୱରା ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୯୪ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ମାମଲାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ଆଇପିସି ଧାରା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ କ୍ରୁରତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହା ପରେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ବିଚାରାଧୀନ ଅପରାଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଆଇନଜୀବୀ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି କରି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି । ପତ୍ନୀ କେବଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବା ଏବଂ ଅପମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆଇନଜୀବୀ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ବିରୋଧ କରି ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲେ ଯେ ଯଦିଓ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ବିବାହ କଲା ଭଳି ରହୁଛନ୍ତି ।

ସେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ଏବଂ ଅପରାଧ । ତେବେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବେଦନକାରୀ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ । ତେଣୁ ବିବାହିତଙ୍କ ଅପରାଧ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଅପରାଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କୋର୍ଟ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି । ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟିପ୍ପଣୀରେ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ବିରୋଧୀ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ପ୍ରଥମେ ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନ ପାଇ ଏକ “ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ବ୍ୟଭିଚାର” ଜୀବନ ଯାପନ କରନ୍ତି, ତାହାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ଏବଂ ଅପରାଧ କୁହାଯାଇ ପାରିବ । ସମ୍ପ୍ରତି, ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟଭିଚାରକୁ ଅପରାଧ କରୁଥିବା ଆଇନର ଅନୁପସ୍ଥିତି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବିବାହ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିରୋଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ କରି ନ ଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking