29.4 C
Bhubaneswar
Wednesday, April 17, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଭାରତୀୟ ଆଇନ ପେସାକୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ଥିବା ପେସା ବନାଇବା ସବୁଠାରୁ ଆହ୍ବାନର ବିଷୟ: ଜଷ୍ଟିସ...

ଭାରତୀୟ ଆଇନ ପେସାକୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ଥିବା ପେସା ବନାଇବା ସବୁଠାରୁ ଆହ୍ବାନର ବିଷୟ: ଜଷ୍ଟିସ ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ

ମୁମ୍ବାଇ: ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁର୍ଖ ବନାଇପାରିବା, କିନ୍ତୁ ନିଜକୁ ନୁହଁ। ଆଇନ ପେଶା ବଢ଼ିବ କି ଛିଡ଼ିବ ତାହା ନିଜର ସଚ୍ଚୋଟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି। ସଚ୍ଚୋଟତା ଆଇନ ପେସାର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ। ଏହା ଝଡ଼ ତୋଫାନରେ ଲୋପ ପାଇଯାଏ ନାହିଁ। ବିଚାରପତି ଏବଂ ଓକିଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ହେଉଥିବା ଛୋଟ ମୋଟ ସାଲିସ୍‌ ଏବଂ ଚୁକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ସଚ୍ଚୋଟତା ଲୋପ ପାଇଥାଏ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ବିବେକର ସହ ଶୟନ କରୁଛେ। ରବିବାର ନାଗପୁର ସ୍ଥିତ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ମିଶନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି (ସିଜେଆଇ) ଜଷ୍ଟିସ ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ବିବେକର ସହ ଶୋଉଛେ। ଏହା ପ୍ରତି ରାତିରେ ନିଜକୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି ଥାଏ। ସଚ୍ଚୋଟତାର ସହ ଜୀବିତ ରହିବା, ନଚେତ୍‌ ନିଜେ ନିଜକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଦେବା। ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ଓକିଲଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳେ ଏବଂ ଓକିଲଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେଲେ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ସେତେବେଳ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଉଭୟେ ନିଜକୁ ନ୍ୟାୟ ଚକର ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି।

ନ୍ୟାୟପାଳିକାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ସିଜେଆଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବଳ ମହିଳା ନୁହେଁ, ବରଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ। ଭାରତୀୟ ଆଇନ ପେସାକୁ ସମାନ ସୁଯୋଗ ଥିବା ପେସା ବନାଇବା ସବୁଠାରୁ ଆହ୍ବାନର ବିଷୟ। କାରଣ ଏବେକାର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସରଞ୍ଚନା ୩୦ରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking