25.1 C
Bhubaneswar
Saturday, March 2, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଆଇଜିଏଫ୍ ଏମ୍‌ଇ ଏବଂ ଏ ର ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କ’ଣ କହିଲେ...

ଆଇଜିଏଫ୍ ଏମ୍‌ଇ ଏବଂ ଏ ର ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କ’ଣ କହିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ….

ଦୁବାଇ: ସିଓପି ୨୮ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ୱ ଜଳବାୟୁ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜଳବାୟୁ ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଦୁବାଇରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ ଫୋରମ୍ ମିଡିଲ୍ ଇଷ୍ଟ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକା ୨୦୨୩ (ଆଇଜିଏଫ୍ ଏମ୍‌ଇ ଏବଂ ଏ) ର ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜ ପାଣ୍ଠିରେ ଯାହା ହାସଲ କରିଛି ତାହା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବ। ଆମ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ୟାରିସ୍ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଆମ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।  ଆମେ ଶହେ ବିଲିୟନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିନାହୁଁ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ କିପରି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ତାହା ଦର୍ଶାଇବାକୁ କୌଣସି ପଥ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଶବ୍ଦ ବଦଳରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶେଷ ଭାବରେ ବିକାଶଶୀଳ ତଥା ଉଦୀୟମାନ ବଜାର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ହେବ। ତେଣୁ, ମୁଁ ଭାବିବି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇପାରେ, ଅନେକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସିଓପି ୨୮ ଉଭୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ଦିଗ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍।” ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ବୋଲି ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିବାବେଳେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭୌଗଳିକ ତିକ୍ତତା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଜି-୨୦ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଘୋଷିତ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଭାରତ-ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ-ୟୁରୋପ କରିଡରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ। ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ବିଚାର ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପ୍ରକଳ୍ପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା କେବଳ ସେହି ଅଳ୍ପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଘଟଣା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ଯାଉନାହିଁ। ଏହା ଅନୁସରଣ କରାଯିବ କାରଣ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ସହିତ ଭାରତର ବହୁତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି।

ତେଣୁ, ଆଇଏମ୍‌ଇଇସି କିମ୍ବା ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପର ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ଏକ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଘଟଣା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏପରି ଏକ ବିଷୟ ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥାଏ।ତେଣୁ, ଏହା ଠିକ ଭାବରେ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିଜର ଶକ୍ତି ଅଛି, ଏବଂ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଦେଶଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ, ବିଶ୍ୱ ଭାଗିଦାରୀ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କର ଯେ ଏହି କରିଡର ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ‘ଉନ୍ମୋଚନ ଅଭିଳାଷ’ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅଧୀନରେ,ଆଇଜିଏଫ୍ ଏମ୍‌ଇ ଏବଂ ଏ ବ୍ୟବସାୟ ନେତା, ନୀତି ନିର୍ଣ୍ଣୟକାରୀ ଏବଂ ଭାରତ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର ଚିନ୍ତାଧାରା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ଏକ ବିଶେଷ ନେଟୱାର୍କିଂ ସୁଯୋଗ, ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆଲୋଚନା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସୁଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ, ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତୃତା, ବାଣିଜ୍ୟ, ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ନବସୃଜନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ।

ସହଭାଗୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ସୂଚାଇ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ ଫୋରମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମନୋଜ ଲଡୱା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଭାରତର ବଢ଼ୁଥିବା ନିର୍ଭରଶୀଳତା, ଡିଜିଟାଲ ନବସୃଜନ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ଆର୍ଥିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ପୂର୍ବ ଏବଂ ମଧ୍ୟଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଭାବରେ। ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର ବଜାରର ବିବିଧତା, ମାପକାଠି ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ମାନବ ପୁଞ୍ଜି, ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିବା ପାଇଁ ଆମର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସମସ୍ତ କାରଣ ଅଛି। କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କେଉଁ କାରଣ ହୋଇପାରେ? ଏକାଠି କାମ କରିବା ନାହିଁ ? ” ୟୁଏଇର ଏଆଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓମାର ଅଲ ଓଲାମା କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟତା ଏବଂ ସମାଜ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

“ଯଦି ୟୁଏଇରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଯଦି କେହି କହନ୍ତି ଆମେ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଉପକରଣଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବୁ ନାହିଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଗୁଣ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ? ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଗୁଣ ଉପରେ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ହେଉଛି ଘଟଣାର ସତ୍ୟତା। ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ପରି ଦେଶଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଅଣ-ପାରମ୍ପାରିକ ପଥକୁ ଚାଲିଗଲେ, ଯାହା ମୁଁ ଭାବୁଛି ବହୁତ ସ୍ମାର୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରକୃତରେ ସେହି ଆକାରର ଅନେକ ଦେଶ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ସେହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଏଆଇ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛି। ଏଆଇ ସମାଜ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏବଂ ଏଆଇ ଆଜି ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରୁଛି। ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ପରିଚାଳନା କରିବା, ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗର କେତେକ ପ୍ରକାରର ବିକାଶ କରିବା ପ୍ରକୃତରେ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ। “

ଏଆଇ ନିୟମାବଳୀ ଉପରେ, ଓଲାମା ନିଜର ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଏଆଇର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନଗୁଡିକ ଅଣ-ପ୍ରାରମ୍ଭକାରୀ ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି କହିଆସୁଛି ଏବଂ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେପରି ମୁଁ କାହାକୁ କହିଥିଲି ଯେ ମୁଁ ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନର କିମ୍ବା ମୁଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ତୁମେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁନାହଁ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଫଳାଫଳ କ’ଣ ତୁମେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କର। ଏବଂ ଏଆଇ ହେଉଛି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବିଜ୍ଞାନର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର। ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ନିୟମାବଳୀ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର, ଯାହା ଏହାର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବହାର ମାମଲାରେ କଟିଯାଏ। ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ହେଉଛି ଏଆଇ ର ପ୍ରଭାବ ଭୌଗୋଳିକ ଉପରେ ଭିନ୍ନ। ତେଣୁ, ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଭାରତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ଏଆଇ ର ପ୍ରଭାବକୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ୟୁଏଇରେ ଦେଖିବା ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ପାଇଁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ ଆହ୍ୱାନ ଦେଖିବେ, କାରଣ ଜନସଂଖ୍ୟାଗତ ଭିନ୍ନତା, ବିଭିନ୍ନ ଚାକିରି ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ପ୍ରକାରର ଚାକିରୀ କାରଣରୁ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ପରିପକ୍ୱତା। ” ଆଇଜିଏଫ୍ ଫୋରମ୍ ମଧ୍ୟ ପେଟିଏମ୍ ସିଇଓ ବିଜୟ ଶେଖର ଶର୍ମା, ଗୁଜୁରାଟ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ସାଙ୍ଗଭୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲେଖକ ତଥା ମଙ୍କ ଗୌର ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଫୋରମ୍ ସମସାମୟିକ ଭାରତର କାହାଣୀ କହିଥାଏ। ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଗତି ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଟେ। ସେହି ସୁଯୋଗକୁ ହାତେଇବାରେ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆଇଜିଏଫ୍ ହେଉଛି ଗେଟୱେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking