31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଭୁତ୍ ଚତୁଦର୍ଶୀକିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ? 

କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ? 

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଦୀପାବଳିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନରକ ବା ଭୁତ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପରେ ନିଜ ଘରେ ଦୁଆରମୁହଁରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି ଅଟାରେ ଦୀପ ତିଆରି କରି ଯମରାଜାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜଳାଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଯମରାଜ ପୂଜା କରନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ, ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ନର୍କ ଚତୁର୍ଦଶୀ ଦିନ ଘରର ମହିଳାମାନେ ଅଟା ନିର୍ମିତ ଚାରି ମୁଖର ଦୀପ ତିଆରି କରି ଏହି ଦିନ ରାତିରେ ଦୀପରେ ତେଲ ଏବଂ ଚାରିଟି ବତୀ ଦେଇ ଜଳାଇ ଥାନ୍ତି | ଘରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁଜନ ସଦସ୍ୟ ଏହି ଦୀପ ଜଳାଇଥାନ୍ତି ଇ ଦୀପକୁ ପ୍ରଥମେ ଘର କୋଣ ଗୁଡିକରେ ବୁଲାଇ ଆଣି ଏହାକୁ ଘରର ଗେଟ ପାଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ମୁହଁ କରି ରଖି ଦିଆ ଯାଏ ଇ ଏହି ସମୟରେ ଘରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ନିୟମ ରହିଛି | ଏହି ଦିନ ତିଳ ତେଲ ତେଲରେ ଦୀପ ଜଳାଯାଇଥାଏ | ଏହା ପରେ, ବିଧି ବିଧାନ ମୁତାବକ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ଦୀପ ଜାଳିବା ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ ଆଡକୁ କରି ‘ମିତ୍ରୁନମ୍ ଦାଣ୍ଡପାଶଭାୟମ୍ କାଲେନ୍ ଶ୍ୟାମାୟା ସାହା’ | ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ସମୟରେ ତ୍ରୟୋଦୟ ଦୀପଦନତ ସୂର୍ଯ୍ୟଜା ପ୍ରିୟମ ମାମ ‘ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହିଦିନ ଯମରାଜାଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking