26.1 C
Bhubaneswar
Sunday, September 25, 2022
Homeକମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ୧୯୯୮ରୁ ୨୦୧୮ : ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ

୧୯୯୮ରୁ ୨୦୧୮ : ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଭାରତର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ୨୦୧୦ ହୋମ୍ ସଂସ୍କରଣ ସହିତ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଭଲ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ  କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ (୧୦୧ ପଦକ) । ବର୍ମିଂହାମରେ ୭୨ ଟି ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଜୁଲାଇ ୨୮ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ଖେଳ, ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟ୍ସ, ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ନୀରଜଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ । ଚୋପ୍ରା, ଏହି ସଂସ୍କରଣରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।  ସେଇଠି ତଥାପି ଏଥର ଗେମ୍ସରେ କୌଣସି ଶୁଟିଂ ନାହିଁ ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ଭାରତର ସାମଗ୍ରିକ ପଦକ ଗଣନାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ।

୧୯୯୮ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ, କୁଆଲାଲମ୍ପୁର (୨୫ ପଦକ):

କୁଆଲାଲମ୍ପୁରରେ ୧୯୯୮ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସ ଥିଲା । ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଯାହା ଏକରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।ଏସୀୟ ଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଏବଂ ହକି ପରି ଅଧିକ ଦଳ ଖେଳ ଉଡଏ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଅଜୟ ଜାଡେଜାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଥିଲା ଏବଂ ଥିଲା । ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏବଂ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେଙ୍କ ପରି ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟ ଏବଂ ନୂଆ
ସେହି ସମୟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପ୍ରବେଶକାରୀ – ଭିଭିଏସ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏବଂ ହରଭଜନ ସିଂ  ଭାରତ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରୁପରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି, ସେମି କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦକ୍ଷିଣ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲା । ଫାଇନାଲରେ ଆଫ୍ରିକା, ଯାହା ପ୍ରୋଟିସ୍ ୪ ୱିକେଟ୍ ଜିତିଥିଲା। ପୁରୁଷ ହକିରେ ଭାରତ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ହାରି ଯାଇଥିଲା
ମାଲେସିଆ ଏବଂ ପରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜରେ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ନରରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ହରାଇଲା | ମୋଟ ଉପରେ ଭାରତ ପଦକ ଉପରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ୨୫ ଟି ପଦକ ସହିତ (୭ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୧୦ ଟି ରୋପ୍ୟ ଏବଂ ୮ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ)।  ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଜେତା ଥିଲେ ଜସପାଲ ରାଣା (ପୁରୁଷଙ୍କ ସୁଟିଂରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ)।  ୨୫ ମିଟର ପିସ୍ତଲ, ଅପର୍ନା ପପାଟ (ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ମହିଳା ରୋପ୍ୟ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ) ଏବଂ ପୁଲେଲା ଗୋପୀଚାନ୍ଦ (ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ପୁରୁଷ ପୁରୁଷରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ୍) |

୨୦୦୨ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ, ମଞ୍ଚେଷ୍ଟର (୬୯ ପଦକ):
୨୦୦୨ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏବଂ ମୋଟ ୬୯ ଟି ପଦକ ଜିତିବାରେ ଭାରତ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା।  ଚତୁର୍ଥ ଦାବି କରି ୩୦ ଟି ସୁନା, ୨୨ ଟି ରୂପା ଏବଂ ୧୭ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଥିଲା।  ପଦକଗୁଡିକ ଉପରେ ସୁରଜ ଲତା ଦେବୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ପରାସ୍ତ କରି ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି। ହକି ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଶୁଟିଂରେ ୧୪ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛି। ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, କୁସ୍ତିରେ ୩ ଏବଂ ବକ୍ସିଂରେ ୧ ।
ଭାରତୀୟ ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ଏବଂ ସୁଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ୯ ଏବଂ ୭ ରୋପ୍ୟ ବ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ।  କୁସ୍ତିରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୩ ଟି ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ଜୁଡୋ ଏବଂ ବକ୍ସିଂରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ରୋପ୍ୟ ବ୍ୟାଗ ଦେଖିଥିଲେ। ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକାକୀ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଅଞ୍ଜୁ ବବି ଜିତିଥିଲେ।   ଜର୍ଜ, ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ୭ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ, ୩ ଟି ବ୍ୟାଗ ଦାବି କରିଥିଲେ ।  ସୁଟରଙ୍କ ଦ୍ ୩ ାରା, ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସରେ ୩ ଏବଂ ଜୁଡୋ, ବକ୍ସିଂରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ।

୨୦୦୬ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ, ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ (୫୦ ପଦକ):
୨୦୦୬ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସୁଟର ସମରେଶ ଜଙ୍ଗ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ଡେଭିଡ ଜିତିଥିଲେ। ଡିକ୍ସନ୍ ପୁରସ୍କାର ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଆଥଲେଟ୍ଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରେ। ଖେଳଗୁଡିକର ସଂସ୍କରଣ ଜଙ୍ଗ ତିନୋଟି ନୂତନ ଉଡଏ ରେକର୍ଡ ସେଟ୍ କଲା ଏବଂ ୭ ଟି ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ୫ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୧ ଟି ର ଗ୍ଦସକ୍ଷଙ୍ଖରକ୍ସ ପ୍ୟ ଏବଂ ୧ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ରହିଥିଲା। ମୋଟ ଉପରେ, ଭାରତ ପଦକ ଉପରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲା। ସମୁଦାୟ ୫୦ ପାଇଁ ୨୨ ଟି ସୁନା, ୧୭ ଟି ରୂପା ଏବଂ ୧୧ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହିତ। ପଦକ ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ୧୬ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ଜିତିଥିଲେ। ୩ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, ୨ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଟେବୁଲରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା। ଟେନିସ୍ ଏବଂ ବକ୍ସିଂରେ ୧ ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ୭ ରୋପ୍ୟ , ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ୫, ୨ ରେ ଜିତିଥିଲେ । ଆଥଲେଟିକ୍ସ ଏବଂ ବକ୍ସିଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏବଂ ମହିଳା ହକିରେ ୧ ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ୪ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ, ୨ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଏବଂ ବକ୍ସିଂରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏବଂ ଟେବୁଲରେ ୧ ଟି ଜିତିଥିଲେ।

୨୦୧୦ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (୧୦୧ ପଦକ):
୨୦୧୦ ସଂସ୍କରଣରେ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏବଂ ଭାରତ ସେମାନଙ୍କର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପଞ୍ଜିକରଣ କଲା । ପ୍ରଦର୍ଶନ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୧୦୦ ପଦକ ଚିହ୍ନ ଅତିକ୍ରମ କଲା। ସବୁବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୩୮ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୨୭ ଟି ରୋପ୍ୟ ଏବଂ ୩୬ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଛି । ୧୦୧ ପଦକକୁ ନେଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ  ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।  ସ୍ପଟ୍, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପଛରେ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡଠାରୁ ୧ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣରେ ଆଗରେ । ଆଜି ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଖେଳଗୁଡିକରେ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ । ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଆଥଲେଟ୍ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରୁ ଲାଇମଲାଇଟ୍ ଚୋରି କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିପକ୍ଷମାନେ କୃଷ୍ଣ ପୁନିୟା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ। ୫୨ ବର୍ଷ ପରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ଗୀତା ଫୋଗାଟ ଭାରତର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଜିତିଥିଲେ। ମହିଳା କୁସ୍ତିରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଅଶ୍ୱିନୀ ପୋନ୍ନାପ୍ପା ଏବଂ ଜୱାଲା ଗୁଟା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଡବଲ୍ସ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଏବଂ ସାଇନା ନେହୱାଲଙ୍କ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ। ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ଭାରତକୁ ୧୦୦ ମାର୍କରୁ ୧୦୧ କୁ ନେଇଛି।  ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ପୁନର୍ବାର ୧୪ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ।  ପଦକ, ଭାରତୀୟ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧାମାନେ ୧୦ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ।  ପଦକ, ତୀରନ୍ଦାଜୀ ଏବଂ ବକ୍ସରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ୨ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ। ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।  ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍, ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସରେ ୧ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଏବଂ ସୋମଦେବ ଦେବଭର୍ମାନ ଭାରତର ଏକାକୀ ଟେନିସ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ୧୧ ଟି ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, ରେସଲରମାନେ ୫ ଟି ଜିତିଥିଲେ। ରୋପ୍ୟ ପଦକ, ୩ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ୨, ଭାରୋତ୍ତୋଳନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରୋପ୍ୟ ପଦକ, ଧନୁର୍ଦ୍ଧରମାନେ ୧ ରୋପ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ। ପଦକ, ଆଶିଷ କୁମାର ଜିମ୍ନାଷ୍ଟିକ୍ସରେ  ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନରେ ରୋପ୍ୟ  ପଦକ ଜିତିଥିଲେ,
ପରେ ଟେନିସ୍ ଏବଂ ଭାରତରେ ରୋପ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହେଲା । ପୁରୁଷ ହକି ଫାଇନାଲରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ୮-୦ ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି,
ରୂପା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହେଲା । ଭାରତ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ୭ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ, ସୁଟର ୫ ଟି ଜିତିଛି । ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ, ଭାରୋତ୍ତୋଳକ, କୁସ୍ତି, ତୀରନ୍ଦାଜ ଏବଂ ବକ୍ସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୪ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, ୩ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍, ଟେନିସରେ ୨ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଏବଂ ୧ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ। ସନ୍ତରଣ, ଜିମ୍ନାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନରେ ଉଠାଯାଇଥିଲା।

୨୦୧୪ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସ, ଗ୍ଲାସ୍ଗୋ (୬୪ ପଦକ):
ଗ୍ଲାସ୍ଗୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨୦୧୪ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲା। ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟ୍  ବିକାଶ
(ପୁରୁଷ ଡିସ୍କସ୍) ପୁରୁଷ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ୫୬ ବର୍ଷରେ ଜୋଶନା ଚାଇନାପ୍ପା ଏବଂ ଦୀପିକା ପାଲିକଲ ଭାରତ ଜିତିଛନ୍ତି। ସ୍କ୍ୱାସରେ ପ୍ରଥମ CWG ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ | ହୋଇଗଲା । 32 ବର୍ଷରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପୁରୁଷ ସଟଲର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଏକକ । ଦିପା କରମାକରଙ୍କ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଥିଲା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସର୍ବଦା ଜିମ୍ନାଷ୍ଟିକ୍ସରେ ପଦକ।  ମୋଟ ଉପରେ ଭାରତ ୬୪ ଟି ପଦକ ଜିତିଛି (୧୫ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୩୦ ଟି ରୋପ୍ୟ ଏବଂ ୧୯ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ) ପଦକ ତାଲିକାରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ଶେଷ କରିବାକୁ। ଭାରତୀୟ କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧାମାନେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ସୁଟରମାନେ ଶକ୍ଟକ୍ଷୟ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ। ପଦକ, ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ୩ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ସ୍କ୍ୱାସ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ । ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ, କୁସ୍ତିଯୋଦ୍ଧାମାନେ  ରୋପ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ ।  ପଦକ, ଭାରୋତ୍ତୋଳକ ୫ ଟି ରୋପ୍ୟ ପଦକ, ବକ୍ସର ୪ ଟି ରୋପ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ । ପଦକ, ୨ ଟି ରୋପ୍ୟ ପଦକ ଜୁଡୋ ଏବଂ ୧ ଟି ରୋପ୍ୟ ପଦକ । ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍, ପୁରୁଷ ହକି ଏବଂ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ।

୨୦୧୮ କମନୱେଲଥ୍ ଗେମ୍ସ, ଗୋଲ୍ଡ କୋଷ୍ଟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ (୬୬) ପଦକ)
୨୦୧୮ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ଗୋଲ୍ଡ କୋଷ୍ଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏବଂ ଭାରତର ସାମଗ୍ରିକ ପଦକ ସଂଖ୍ୟା ୨ ପଦକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପଦକ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପଦକ ଉପରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ସମାପ୍ତ କଲା ।  ଭାରତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ଦେଶ ଭାବରେ ଉଭା ହେଲା । ଭାରୋତ୍ତୋଳନ, ଶୁଟିଂ, କୁସ୍ତି, ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଏବଂ ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍ ଏବଂ ବକ୍ସିଂରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ
ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ୭ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ଭାରୋତ୍ତୋଳନକାରୀ ଏବଂ କୁସ୍ତି ଖେଳାଳିମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ବକ୍ସର ଏବଂ ପ୍ୟାଡଲର ଜିତିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ୩ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ୨ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ଖେଳାଳି ଏବଂ ନୀରଜ ଚୋପ୍ରା ଭାରତର ଏକାକୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଜାଭେଲିନ୍ ଥ୍ରୋରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସ । ଏହି ସମୟରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବଣ୍ଟନ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଥିଲା – ଭାରତୀୟ ସୁଟରମାନେ ୫ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ, ରେସଲର ୪ ଟି ଜିତିଥିଲେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ, ୩ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବକ୍ସିଂରେ ଏବଂ
ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍, ୨ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ଭାରୋତ୍ତୋଳନକାରୀ ଏବଂ ୧ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା।
ଆଥଲେଟିକ୍ସ, ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଏବଂ ପାରାସପୋର୍ଟ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking