33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ନୂଆ ଯୋଜନା

ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ନୂଆ ଯୋଜନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୟେଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ‘YES Bank Agri Infinity’ ନାମକ ଏକ ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ । ବିଶେଷକରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହା କୃଷି ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଆର୍ଥିକ ସମାଧାନର ବିକାଶ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଯାହା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ, କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭିତ୍ତିକ ଆର୍ଥିକ ସମାଧାନ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି । ସମସ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରୁଥିବା ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ସମାଧାନର ବିକାଶ ଏବଂ କୃଷି ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ସହାୟତା ପାଇବେ ।

ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଉପଦେଶ
ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ର ଏକ ସିଲେକ୍ଟ୍ ଗ୍ରୁପ୍ କେବଳ ଅଭିଜ୍ଞ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ମାନଙ୍କଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇବ ନାହିଁ, ବରଂ ହଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଡିଜିଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ନେଟୱାର୍କ, ସମାଧାନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ହଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସହଯୋଗର ସୁଯୋଗ ଏବଂ ପାଣ୍ଠି ମଧ୍ୟ ପାଇବ । ଏହି ପ୍ରୋଗ୍ରାମର ଅବଧି 6 ମାସ ହେବ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଆବେଦନଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

କିଏ ଲାଭ ପାଇବ?
– ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ମୂଲ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏହିପରି ଆଗ୍ରି ଫିଣ୍ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପାଇଁ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ପାଦନ, ବୋର୍ଡିଂରେ ପୂର୍ବତନ, କୃଷକ KYC, କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରିଂ, ବିପଦର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ମନିଟରିଂ ଏବଂ ହ୍ରାସ, ବିତରଣ ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସମାଧାନ ଏବଂ ନଗଦ ପରିଚାଳନା ପ୍ରଣାଳୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କ’ଣ ପାଇବ?

ହଁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଡିଜିଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଦୃଢ ଗ୍ରାହକ ନେଟୱାର୍କକୁ ପ୍ରବେଶ

– କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋରିଂ ମଡେଲ୍, ବିପଦର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବିପଦ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ

– ଅଭିନବ ଡିଜିଟାଲ୍ ଆର୍ଥିକ ସମାଧାନର ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ମାନଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ

– ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପାର୍ଟନରସିପ୍ – ନୂତନ ଅଭିନବ ସମାଧାନ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ସହଭାଗୀତା ସୁଯୋଗ

– ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ର ବିଦ୍ୟମାନ ଡିଜିଟାଲ୍ ଆର୍ଥିକ ସମାଧାନର ବିଶ୍ଳେଷଣ

– ସିଲେକ୍ଟ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକରେ ଇକ୍ୱିଟି ବିନିଯୋଗ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking