ନୌବାହିନୀରେ ମହିଳା ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ନୌବାହିନୀରେ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନ ସପକ୍ଷରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନୌବାହିନୀରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି ଫ ଏହି ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପରି ସମାନ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ମହିଳା ଅଧିକାରୀମାନେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଯୁକ୍ତି ବାଢିଥିଲେ ଯେ ଲିଙ୍ଗ ଭିତ୍ତିକ ବର୍ଗୀକରଣ ସର୍ବଦା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ସହିତ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ ଏବଂ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭେଦଭାବପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚରଣକୁ ଯଥାର୍ଥ କରିବା ପାଇଁ କିଛି କରିବେ ।
ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି.ଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସେବା କରିଥିବା ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଆୟୋଗକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନ୍ୟାୟର ଗୁରୁତର ଅବନତି ଘଟିବ । ଥରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ଦଣ୍ଡ ହଟାଯିବା ପରେ ସ୍ଥାୟୀ ଆୟୋଗ ପ୍ରଦାନରେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ, ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଅବସର ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ପେନସନ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନ ପାଉଥିଲେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାମାନେ କେବଳ ୧୦ ବର୍ଷ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉଥିଲେ । ଯଦି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମହିଳାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଯାଏ, ତାହେଲେ ଏହା ଅଧୀନରେ ଯେଉଁମାନେ ସର୍ଟ ସର୍ଭିସ କମିଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସେହି ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଶନକୁ ଯାଇପାରିବେ । ସର୍ଟ ସର୍ଭିସ୍ କମିଶନ ଅଧୀନରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ୧୪ବର୍ଷରେ ଅବସର ନେଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପେନସନ ପାଆନ୍ତିନାହିଁ ।

https://onakhabar.com/2020/03/17/commission-rate-police-street-for-corona-virus/