26.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, August 10, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶକିଏ ଏହି ନ୍ୟାୟର ଦେବୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ରହସ୍ୟ

କିଏ ଏହି ନ୍ୟାୟର ଦେବୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ରହସ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ଦେଖି ନଥିବେ, କିନ୍ତୁ ହଁ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ, ପିଲାଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ, ଯେତେବେଳେ ବି କୋର୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଆସେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଦେଖାଯାଏ । ଯିଏ ଆଖିରେ ପଟି ବାନ୍ଧି, ହାତରେ ତରାଜୁ ଧରି ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ସମସ୍ତ ନ୍ୟାୟ ଅନ୍ୟାୟର ଫଇସଲା ଏହି ଆଖିରେ ପଟି ବାନ୍ଧିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସାମନାରେ ହୋଇଥାଏ ।

ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାବେଳେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଏହି ମହିଳା କିଏ, ଯାହାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ? ଯଦି ଆପଣ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆଜି ଜାଣନ୍ତୁ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପଛରେ ଅନେକ ପୌରାଣିକ ଧାରଣା ଅଛି । ଗ୍ରୀକ୍ ଦେବୀ ଡିକିଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ, ଯିଏକି ଜ୍ୟୁସ୍ ଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ ଏବଂ ସର୍ବଦା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ । ଡିକିଙ୍କ ହାତରେ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ତରାଜୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।ତେବେ ତରାଜୁ ଧରିବାର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି, ଏହାକୁ ଇଜିପ୍ଟରେ ପୌରଣିକ କଥାରୁ ଆସିଛି । କାରଣ ତରାଜୁ ସବୁ ଜିନିଷର ସଠିକ୍ ଓଜନ କହିଥାଏ, ସେହିଭଳି ନ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ସ୍ୱର୍ଗଦୂତ ମାଇକେଲ ଅର୍ଥାତ୍ ତାଙ୍କ ହାତରେ ତରାଜୁ ଥିବା ଜଣେ ଦୂତ । ଯେପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପାପ ବଢ଼ିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ହୃଦୟର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନର୍କକୁ ପଠାଯାଏ ।ଅପରପକ୍ଷେ, ଯଦି ଯେଉଁମାନେ ଭଲ କାମ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ପଠାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ମାପ ସମାନ ପାପ ଏବଂ ଗୁଣର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ ଜ୍ଝ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆଖିରେ ଥିବା କଳା ବ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି କାରଣ ସମସ୍ତେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସମାନ, ସେହିପରି ସମସ୍ତେ ଆଇନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ସମାନ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking