କେଉଁଠି ‘ବାଲି’ ର ସିକ୍ରେଟ ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ବାଲିରେ ପୋଲିସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏକ ଗୁପ୍ତ ‘ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲ୍ଲା’ ପାଇଁ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ବୟସ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାରକା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅନେକ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଦେଶରେ ଅଶ୍ଳୀଳତା ବିରୋଧୀ ନିୟମ ରହିଛି ଯାହା ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ଏବଂ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ନିକଟରେ, ରୁଷ ର ‘ପର୍ଣ୍ଣ ରାଜକୁମାରୀ’ ଭେରୋନିକା ତ୍ରୋସିନା ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ମିଖାଇଲ୍ ମୋରୋଜୋଭଙ୍କ ସହ ବାଲିର ପବିତ୍ର ପାହାଡ ଉପରେ ଏକ ଯୌନ ଚିତ୍ର ସୁଟିଂ  କରିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ, ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ କୁଖ୍ୟାତ ଅଶ୍ଳୀଳତା ହଟସ୍ପଟ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିଲେ, ତ୍ରୋସିନାଙ୍କ ଭିଡିଓର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ । ବାଲି ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଅଟେ । 2020 ରେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ତାରକା ଏହି ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭୁଲ୍ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଶରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନକାରୀମାନେ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ ।

କ୍ରିଷ୍ଟେନ ଗ୍ରେ କିଏ? LGBTQ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ବାଲିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଭିସା ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଲେସବିୟାନ୍ ଆମେରିକୀୟ ନିର୍ବାସିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ମେ 2021 ରେ, ଜଣେ କାନାଡିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ‘ଅର୍ଗାଜାମିକ୍’ ଯୋଗ ଶ୍ରେଣୀର ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ପରେ ଦେଶରୁ ବିତାଡିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା “ଟାଣ୍ଟ୍ରିକ୍ ଫୁଲ୍ ବଡି ଅର୍ଗାଜିମ୍ ଯୋଗ ଅଧିବେଶନ” ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା। ଏହାର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ, ଦୁଇ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଦୋକାନ ବଜାରରେ ଚିତ୍ରିତ ଚେହେରା ମାସ୍କ ସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା କରି ଜେଲ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ବାଲି ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲ୍ଲା କେଉଁଠାରେ ଅଛି?

ଟିକଟକରେ ଏକ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସାରିତ ଭିଡିଓ ପ୍ରଥମେ ଗୁପ୍ତ ‘ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲ୍ଲା’କୁ ପ୍ରକାଶ କଲା । ଏକ ପାନୋରାମିକ୍ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୌନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦୃଶ୍ୟରେ ଅନେକ ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାର୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ଯେଉଁଥିରେ କ୍ୟାପସନ୍ ଲେଖାଥିଲା: “ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲ୍ଲାକୁ ସ୍ୱାଗତ ।” ଭିଡିଓରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାରଗୁଡିକ ଅଳିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବାରଣ କରି ବିଦେଶୀ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲେ । ଭାଇସଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓକୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ‘ସେକ୍ସ ପାର୍ଟି’ ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ପୋଲିସ ‘ପର୍ଣ୍ଣ ଭିଲ୍ଲା’ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଭିଲ୍ଲାର ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିବା ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ପରିତ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ବାଲି ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପୋଲିସ୍ ମୁଖ୍ୟ ଆଇଜିଏ କେର୍ଟା ସୂର୍ଯ୍ୟନେଗରା କହିଛନ୍ତି, “(ପୋଲିସ୍) ବିଲ୍ଡିଂ ଅନୁମତି ଯାଞ୍ଚ ଜାରି ରଖିଛି। ଆମେ ଭାଇରାଲ୍ ଭିଲ୍ଲାକୁ ଅନେକ ଥର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଖାଲି ଥିଲା। ଭିଲ୍ଲା ମାଲିକ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ପାଇବା ପରେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ। ଅନୁମାନ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହ । ” ଭାଇସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଲ୍ଲାର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥାନ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ଏବଂ ବିଷୟବସ୍ତୁ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ସ୍କୋର୍ କରିଥିଲା’।

ଏହି ସମୟରେ, ସେମାନେ ଭିଲ୍ଲା ଏବଂ ହୋଟେଲ ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜାରି କରି ସମ୍ପତ୍ତି ଭଡା ଉପରେ ଅଧିକ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେକ୍ସ ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ସେମାନେ ସମ୍ପତ୍ତି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବାଲି ପୋଲିସ୍ କମିଶନର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିମାନବନ୍ଦର, ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ଅଫିସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦିନଠାରୁ ବିଦେଶୀମାନଙ୍କୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଆମେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here