କେବେଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର ଲିଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୁପର ଲିଗ୍ (ଆଇଏସ୍ଏଲ୍) ହେଉଛି ଏକ ବୃତ୍ତିଗତ ଫୁଟବଲ୍ ଲିଗ୍ ଯାହା ଭାରତର କ୍ରୀଡ଼ାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ । ସାଧାରଣତ ୧୧ ନଭେମ୍ବରରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏହି ଲିଗ୍ ୧୧ ଟି ଦଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଲବ୍ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ-ରୋବିନ୍ ଶୈଳୀରେ ୨୦ ଟି ଖେଳ ଖେଳିବେ । ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶେଷରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାରିଟି ଦଳ ପ୍ଲେ-ଅଫ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ । ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ସହିତ ପ୍ରାୟୋଜକ ଚୁକ୍ତି ହେତୁ ଏହି ଲିଗ୍ ଆରମ୍ଭରୁ ହିରୋ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ସୁପର ଲିଗ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୩ ରେ ଭାରତରେ ଫୁଟବଲର ଖେଳ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଦେଶରେ ଏହାର ଏକ୍ସପୋଜର ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଲିଗ୍ ଅକ୍ଟୋବର 2014 ରେ ଆଠଟି ଦଳ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରଥମ ତିନୋଟି ସିଜିନରେ, ଏସିଆର କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ଏସିଆନ୍ ଫୁଟବଲ୍ କନଫେଡେରେସନ୍ (ଏଫ୍ସି) ର ସରକାରୀ ସ୍ୱୀକୃତି ବିନା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଥିଲା ​​। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍, ଦେଶର ପ୍ରିମିୟର୍ ଟ୍ୱେଣ୍ଟି 20 କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସହିତ ସମାନ ଧାଡିରେ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଜିନ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାତ୍ର 3 ମାସ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ୨୦୧୭-୧୮ ସିଜିନ ପୂର୍ବରୁ, ଲିଗ୍ ଦଶଟି ଦଳକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା, ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ଛଅ ମାସକୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏଫ୍ସିସି ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା ​​।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here