ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳା କ’ଣ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳା ନିଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ସେହିଭଳି, ଜଣେ ମହିଳା ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପିଲାଟି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ମା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ, ମହିଳା କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ମହିଳା ଶୀଘ୍ର ଫିଟ୍ ହୋଇପାରିବେ ଏବଂ ଶିଶୁର ବିକାଶ ଭଲ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ ପ୍ରସବ ପରେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ତେଣୁ, ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳା କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଅଧିକ ମସଲା ଏବଂ ଲଙ୍କା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ : ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳା ଯଥାସମ୍ଭବ ଅଳ୍ପ, ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ କମ୍ ଚିଲି ମସଲା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଯଦି ମହିଳା ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଚିଲି ମସଲା ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଏ, ତେବେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ପେଟ ସମସ୍ୟା ହୁଏ ନାହିଁ । ଏଥିସହ, ଉଚ୍ଚ ଚିଲି ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟର ପ୍ରଭାବ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଦ୍ଵାରା ଶିଶୁକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯାହା ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ ।

ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍ କରୁଥିବା ଜିନିଷ : ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ ମହିଳା ସେହି ଖାଦ୍ୟ ଆଦୌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଯାହା ମହିଳାଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍ କରିଥାଏ । କାରଣ ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଭୟ ମା ଏବଂ ଶିଶୁ ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍, ହୃଦଘାତ, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଖଟା ବେଲିଚିଙ୍ଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଅଧିକ ଚର୍ବି ସାମଗ୍ରୀ : ଡେଲିଭରି ପରେ, ମହିଳା ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷଠାରୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଚର୍ବି ଥାଏ । କାରଣ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କ ଓଜନ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ବଢିପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମହିଳା ଶାରୀରିକ ଅସୁସ୍ଥତା ସହିତ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ ।

ଔଷଧ : ଡେଲିଭରି ପରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହିପରି ଔଷଧ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

କଫି : ମହିଳାମାନେ କେବଳ ଡେଲିଭରି ପରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଶିଶୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କଫି ଓଭରଡୋଜ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।  କାରଣ କଫି‌ର ଅତ୍ୟଧିକ ସେବନ ଶିଶୁର ବିକାଶରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here