36.4 C
Bhubaneswar
Wednesday, May 25, 2022
Homeକରୋନାଅଧିକ ପାରାସିଟାମୋଲ ଖାଉଥିଲେ, ସାବଧାନ !

ଅଧିକ ପାରାସିଟାମୋଲ ଖାଉଥିଲେ, ସାବଧାନ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପାରାସିଟାମୋଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସାମାନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଉ, ଲୋକମାନେ ସବୁ ଜିନିଷରେ କଲପୋଲ, କ୍ରୋସିନ୍, ଡୋଲୋ ଭଳି ପାରାସିଟାମୋଲ ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହାର ସଠିକ ପରିମାଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ପାରାସିଟାମୋଲରେ ଷ୍ଟେରଏଡ ଥାଏ, ତେଣୁ ଏହାର ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଡୋଜ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ଜ୍ୱର, ମାଇଗ୍ରେନ, ପିରିୟଡ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାରାସିଟାମୋଲ ସାଧାରଣତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା କଲପୋଲ, କ୍ରୋସିନ୍, ଡୋଲୋ, ସୁମୋ ଏଲ୍, କାବିମୋଲ୍, ପାସିମୋଲ୍ ଭଳି ଅନେକ ନାମରେ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଉପଲବ୍ଧ ।

ଜ୍ୱରରେ ପାରାସିଟାମୋଲର ସଠିକ୍ ମାତ୍ରା କ’ଣ?
ଡ୍ରଗ୍ସ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସାଧାରଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜ୍ୱର ହୁଏ, ତେବେ ଆମେରିକାର ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ 4 ରୁ 6 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 325 ମିଗ୍ରା ରୁ 650 ମିଗ୍ରା ପାରାସିଟାମୋଲର ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇପାରେ । ଯଦି ବ୍ୟବଧାନ 8 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ 1000 ମିଗ୍ରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇପାରେ । ଅବଶ୍ୟ, ବ୍ୟକ୍ତିର ପୂର୍ବ ରୋଗ, ଓଜନ, ଉଚ୍ଚତା, ପରିବେଶ ଆଧାରରେ ଏହାର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଏ । ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜ୍ୱରରେ 500 ମିଗ୍ରା ପାରାସିଟାମୋଲ ମାତ୍ର 6 ଘଣ୍ଟା ପରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାରାସିଟାମଲ୍ ଦେବାବେଳେ ଜଣେ ଅତି ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଶିଶୁର ଜ୍ୱର ହୁଏ ଏବଂ ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ହୁଏ, ତେବେ 10 ରୁ 15 ମିଗ୍ରା ପାରାସିଟାମୋଲ ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ 4 ରୁ 6 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଦିଆଯାଏ । ସମାନ ପରିମାଣ 6 ରୁ 8 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ 12 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ପେନ ରେ ସଠିକ୍ ପରିମାଣର ପାରାସିଟାମଲ୍
ଯଦି ଜଣେ ସାଧାରଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ 325 ରୁ 650 ମିଗ୍ରା ପାରାସିଟାମୋଲ ଔଷଧ 4 ରୁ 6 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହି ସମୟରେ, 6 ରୁ 8 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ ଏକ ହଜାର ମିଗ୍ରା ଔଷଧ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ 4 ରୁ 6 ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟବଧାନରେ 500 ମିଗ୍ରା ଔଷଧ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏକ ଛୋଟ ପିଲା 6 ରୁ 8 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶରୀରର ଓଜନ ପ୍ରତି 10 ରୁ 15 ମିଗ୍ରା ନେବା ଉଚିତ୍ ।

ପାରାସିଟାମୋଲ ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କତା
ୱେବଏମଡି ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଜ୍ୱରରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ପାରାସିଟାମୋଲ ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଜ୍ୱର ଆସୁନାହିଁ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଛାଡି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ । କୌଣସି ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ 10 ଦିନରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ପାରାସିଟାମୋଲ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯକୃତ ସମସ୍ୟା, କିଡନୀ ସମସ୍ୟା, ମଦ୍ୟପାନ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଓଜନ କମ ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ପାରାସିଟାମୋଲ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ପାରାସିଟାମୋଲ୍ ଓଭରଡୋଜର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
ପାରାସିଟାମୋଲର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଆଲର୍ଜି, ଚର୍ମରାଶି, ରକ୍ତ ବ୍ୟାଧି ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାରାସିଟାମୋଲର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ପାରାସେମୋଲର ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଡାଇରିଆ , ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରିବା, ଭୋକ କମ ହେବା, ଅସ୍ଥିରତା, ବାନ୍ତି, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଫୁଲିବା, ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପେଟ କଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking