28.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 14, 2024
Homeନିର୍ବାଚନ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଇତିହାସଗ୍ରାମ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି: ଏନପିସିସି

ଗ୍ରାମ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି: ଏନପିସିସି

ନାଗାଲାଣ୍ଡ: “ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଅଧିକାଂଶ ଉନ୍ନତ ଅଞ୍ଚଳ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ବିଧାୟକମାନେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଏକମାତ୍ର କାମ ହେଉଛି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍ କରିବା ଏବଂ ଭୋଟ୍ କିଣିବା। ନ୍ୟାସନାଲିଷ୍ଟ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ପାର୍ଟିର (NDPP) ୨୦୧୮ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଲୋଗାନ “ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି” ବୋଲି କହି ପ୍ରଧାନ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମ ସଡ଼କ” ଉପରେ କେହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିଛନ୍ତି କି? “ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣରେ କେହି ଉନ୍ନତି ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି କି? ଆମର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି କି? ଆମେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପାଇଛୁ କି? ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାହାଘର ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ କେହି ଦେଖିଛନ୍ତି କି?

ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଡିପିପି ଲୋକଙ୍କୁ ବୋକା ବନେଇଛି କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି।“ଆମର ସହର ଏବଂ ସହରଗୁଡିକ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ ହେଉଛି। ଶୀତଦିନେ ଆମର ରାସ୍ତା ଧୂଳି ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ କାଦୁଅ । ଆମର ସବୁଠାରୁ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଅଛି । କୋହିମା ଏବଂ ଦିମାପୁରରେ ଆମର ଜଳ ଯୋଗାଣ ନାହିଁ । ମୌଳିକ ସୁବିଧା ସେମାନଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ରାସ୍ତାର ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ଥେରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ “ଏପରି ଅବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ”। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୀତି-ଆୟୋଗ ନାଗାଲାଣ୍ଡକୁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାକଡୋରର ନିଯୁକ୍ତି, ଆତ୍ମୀୟତା, ପକ୍ଷପାତିତା ଏବଂ ଅସଦାଚରଣ ଆଦର୍ଶ ଅଟେ। ଥେରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକପାଖିଆ ସରକାର ଚଳାଉଥିବାରୁ ବିରୋଧୀ ଭୋଟରଙ୍କ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ କୌଣସି ଅଂଶ ନାହିଁ। ସେମାନେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ କେବଳ ଶାସକ ଭୋଟରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟିକସ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ମିଳିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଫୋରମ୍ ନିର୍ବାଚନ ଅପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିବାରୁ ଏହା ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ସହିତ ବାହାରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ଅତ୍ୟଧିକ ମଇଳା ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଆବଶ୍ୟକ। ସହଯୋଗୀ ଦଳର ବିଫଳତା ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଧାରା ଜାଣିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନେକେ ବିଜେପି ଏବଂ ଏନଡିପିପି ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଲଢୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଥେରି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ମୂର୍ଖତାର ମହାମାରୀ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଉପଶମ କରିବାର ଔଷଧ ନାହିଁ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking