26.1 C
Bhubaneswar
Thursday, October 6, 2022
Homeସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ‘ତୋ’ ପୂର୍ବ ପୁରୁଷ ଜୟ କରିଥିଲେ ଗଙ୍ଗାଠାରୁ ଗୋଦାବରୀ , ତାଙ୍କରି ଔରସେ ଜାତ ହୋଇ...

‘ତୋ’ ପୂର୍ବ ପୁରୁଷ ଜୟ କରିଥିଲେ ଗଙ୍ଗାଠାରୁ ଗୋଦାବରୀ , ତାଙ୍କରି ଔରସେ ଜାତ ହୋଇ ତୁହିଁ କେଉଁ ଗୁଣେ ତାଙ୍କୁ ସରି’ –ମଧୁସୂଦନ ଦାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ୨୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୮୪୮ ରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ୪ ଫେବୃଆରୀ ୧୯୩୪ ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଇଥିଲା । ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଓକିଲ ତଥା ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାରକ ଥିଲେ, ଯିଏକି ଏହାର ସାମାଜିକ ତଥା ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ସହିତ ଓଡିଶାର ଏକୀକରଣ ପାଇଁ ଅଭିଯାନ କରିବା ପାଇଁ ୧୯୦୩ ମସିହାରେ ଉତ୍କଳ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ସେ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୩୬ ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ। ସେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ସ୍ନାତକ ତଥା ଆଡଭୋକେଟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓଲ୍ଡ ମ୍ୟାନ୍, ମଧୁ ବାବୁ ଏବଂ ଉତ୍କଳ ଗୈାରବ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଓଡ଼ିଶାରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ୨୮ ଏପ୍ରିଲରେ ଓକିଲ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।
ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ୨୮ ଏପ୍ରିଲ ୧୮୪୮ ମସିହାରେ କଟକ ଠାରୁ ୨୦ କିଲୋମିଟର (୧୨ ମାଇଲ) ସତ୍ୟଭାମାପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଚୈାଧୁରୀ ରଘୁନାଥ ଦାସ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଦେବି ଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କ ନାମ ଗୋବିନ୍ଦବଲ୍ଲଭ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଦୁଇ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଗୋପାଳବାଲା ନାମକ ଏକ ସାନ ଭାଇ ଥିଲେ। ଗୋପାଳବାଲା ବିହାର ପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଏବଂ ରାମାଦେବୀ ଚୈାଧୁରୀଙ୍କ ପିତା ଥିଲେ। ସେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଶେଷରେ ଏକ ଛୋଟ ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ରହିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହି ଗୃହଟି ‘ମାଧୁକୋଥୀ’ ବା ‘ବାଲିପୋଖରିକୋଥୀ’ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, ପରେ କସ୍ତୁରବା ନ୍ୟାସନାଲ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର ରାଜ୍ୟ କାର‌୍ୟ୍ୟାଳୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ଏକ ଅଂଶ ଅଙ୍ଗନବାଡି, ବାଲବାଡି ଚଳାଉଥିଲା। ମଧୁସୂଦନ ଦୁଇ ବଙ୍ଗୀୟ ଝିଅ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ; ଶୈଳବାଳା ଦାସ ଏବଂ ସୁଦର୍ଶନସୁବାଲା ହଜ୍ରା । ଶୈଳବାଳା ଜଣେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଥିଲେ ଯିଏକି ଇଂଲଣ୍ଡରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମରେ କଟକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈଳବାଳା ମହିଳା କଲେଜ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଶୈଳବାଳା ବଙ୍ଗାଳୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ କଲିକତାରେ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦାମିନୀ ଦେବୀଙ୍କ ଯତ୍ନରେ ଛାଡିଥିଲେ। ୧୮୬୪ ମସିହାରେ, ସେ କଟକରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିଲେ ଏବଂ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ବାଲାସୋରରେ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୧ ୮୬୬ ମସିହାରେ ଓଡିଶାରେ ତୀବ୍ର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷର ବର୍ଷ ଥିଲା, ଯାହାକୁ “ନଅଙ୍କ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ” କୁହାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭୋକରେ ମରିଗଲେ । ଏହି ବର୍ଷ ସେ ନିଜକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦା ବଲଭ ଚୈାଧୁରୀଙ୍କ ନାମରୁ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।
୧୮୮୧ ମସିହାରେ କଲିକତାରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ଜ୍ଞାନ ତାଙ୍କୁ ଯଥେଷ୍ଟ ରୋଜଗାର କରିବାରେ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲାା ସେ ତାଙ୍କ ସମୟର କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଯେପରିକି ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ମାମଲା,କେଉଁଝର ଦଙ୍ଗା ମାମଲା ଇତ୍ୟାଦି। ସେ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଭାରତର ଓକିଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଓଡିଶାରେ ଓକିଲ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।
ସେ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ ଯିଏକି ଉଭୟ ବିଧାନ ପରିଷଦ ଏବଂ ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଧାନ ସଭାର ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଉତ୍କଳ ୟୁନିଅନ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯାହାକି ଓଡିଆ ଜାତୀୟତାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଲା । ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଓଡିଆ ଭାଷାଭାଷୀ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକର ଏକୀକରଣ ଦାବିରେ ଉତ୍କଳ ସମ୍ମିଳନୀ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ୧ ଅପ୍ରେଲ ୧୯୩୬ ରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହେଲା। ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଥମ ଓଡିଆ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ସେ ୧୯୦୫ ମସିହାରେ ଉତ୍କଳ ଟନେରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ, ଜୋତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚମଡ଼ା ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କାରଖାନା । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ମଧୁ ବାବୁ’ ଭାବରେ ସେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା, ସେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ରାଜନୈତିକ, ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀ, ସାମ୍ବାଦିକ, ବିଧାୟକ, ରାଜନେତା ତଥା ସାମାଜିକ ସଂସ୍କାରକ ଭାବରେ କାର‌୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ଲେଖିଥିଲେ , ଉଠରେ ଉଠରେ ଉତ୍କଳ ସନ୍ତାନ, ଉଠିବୁ ତୁ କେତେ ଦିନେ । ପୁରୁବ ଗୈାରବ ପୁରୁବ ସାହସ ପଡିବନି କେବେ ମନେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking