ଜାତିବାଦକୁ ନେଇ ଆମେରିକା -ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବିିବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆମେରିକାରେ ଶୁକ୍ରବରେ ଦିନ ଉଇଗର ମୁସଲମାନ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚୀନକୁ ‘ଜନଶୁଣାଣୀ ଏବଂ ମାନବିକତା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅପରାଧ’ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ଚାଇନା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ଆଫ୍ରିକୀୟ ଏବଂ ଏସୀୟ ବଶୋଂଭବ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭେଦଭାବ, ଘୃଣା ଏବଂ ବର୍ବର ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଜାତିଗତ ଭେଦଭାବ ବିଲୋପ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଆଲାସ୍କାରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମୁହାଁମୁହିଁ ବୈଠକ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବୈଠକରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନି ବ୍ଲିଙ୍କେନ୍ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱାଙ୍ଗ ୟି ପରସ୍ପର ତଥା ବିଶ୍ୱ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ମତ ରଖିଥିଲେ ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଥୋମାସ ଗ୍ରୀନଫିଲ୍ଡ ଆମେରିକାର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଏକ ଅସାଧାରଣ ଭାଷାରେ କହିଥଲେ ଯେ ‘ଦାସତ୍ୱ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ପ୍ରକୃତ ପାପ’ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦାସତ୍ୱ ପୃଥିବୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଅଛି ଏବଂ ଦଃଖ ବିଷୟ ଯେ ଏହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସେହିପରି ଜାତିଭେଦ ଆଜି ଏକ ଆହ୍ୱାନ ପାଲଟିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଆଁମାର ଭଳି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁଠାରେ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ମୁସଲମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଅତ୍ୟାଚାର ଓ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here