27.1 C
Bhubaneswar
Thursday, October 6, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶନୂଆ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କୁ ନେଇ ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

ନୂଆ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କୁ ନେଇ ଅଜଣା ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏନଡିଏର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ମିଳିତ ବିରୋଧୀ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାର୍ଗାରେଟ ଆଲଭାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତର ୧୪ ତମ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ପାଖାପାଖି ୭୩% ଭୋଟ୍ ସହିତ ଜଗଦୀପ ଧନଖରଙ୍କ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସର୍ଭେ-ବିଜୟ ବ୍ୟବଧାନ ୧୯୯୭ ପରଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି । ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ୫୨୮ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବାବେଳେ ମାର୍ଗାରେଟ ଅଲଭା ୧୮୨ ଭୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୭୨.୮% ଭୋଟ୍ ପାଇ ଧନଖଡଙ୍କ ବିଜୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚିତ କରୁଛି। ବିଜେପି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ମତଦାନ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ୭୨୫ ବୈଧ ଭୋଟର ୭୨.୮% ହାସଲ କରି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କ ବିଜୟ ମାର୍ଜିନ ୧୯୯୭ ମସିହାରୁ ଗତ ୬ଟି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସର୍ଭେରେ ସର୍ବାଧିକ ମାର୍ଜିନ ରହିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ୧୯୯୨ରେ ୭୦୧ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦୦ ଟି ସୁରକ୍ଷିତ କରି କେଆର ନାରାୟଣନ ସର୍ବାଧିକ ବିଜୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ତାଲିକାରେ ଆଗୁଆ ଥିବାବେଳେ ସର୍ବଶେଷ ସର୍ଭେରେ ଧନଖଡଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡୁଙ୍କ ୨୦୧୭ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ୨% ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ୭୧ ବର୍ଷୀୟ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ହେଉଛନ୍ତି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯିଏକି ସଂଘ ପରିବାରରୁ ନିଜର ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିନାହାଁନ୍ତି। ୨୦୦୭ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସର ମହମ୍ମଦ ହମିଦ ଅନସାରୀ ମୋଟ ୭୬୨ ବୈଧ ଭୋଟର ୬୦.୫୧% ଭୋଟ୍ ଜିତିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୦୭ ରୁ ୨୦୧୭ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରହିଥିଲେ । ୨୦୧୭ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ ମୋଟ ୭୬୦ ବୈଧ ଭୋଟର ୬୭.୮୯% ଭୋଟ୍ ସହିତ ଜିତିଛନ୍ତି।

ନୂଆ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ବିଷୟରେ ପ୍ରମୁଖ ତଥ୍ୟ
୧. ଜଗଦୀପ ଧନଖର ଭୈରବ ସିଂ ଶେଖାୱାତଙ୍କ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଟନ୍ତି।
୨. ରାଜସ୍ଥାନର ଏକ ସୁଦୂର ଗାଁରେ ଏକ କୃଷି ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ରାଜସ୍ଥାନର ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଆଇନଜୀବୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ। ସେ ରାଜସ୍ଥାନ ହାଇକୋର୍ଟ ବାର ଆସୋସିଏସନର ମଧ୍ୟ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।
୩. ସେ ୧୯୮୯ ରେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷ ରାଜସ୍ଥାନର ଝୁଞ୍ଜୁନୁରୁ ଲୋକସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜନତା ଦଳ ସରକାରରେ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ରଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିଥିଲେ।
୪. ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ୨୦୧୯ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ ।
୫. ସେ ରାଜସ୍ଥାନର ଜଟ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଓବିସି ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି) ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗୁଡିକୁ ଚାମ୍ପିଅନ୍ କରିଛନ୍ତି।
୬. ଚିତ୍ତୋରଗଡର ସାଇନିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ତାଙ୍କର ପାଠପଢା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏଲଏଲବି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ।
୭. ଜଗଦୀପ ୨୦୦୩ ରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ ଆରଏସଏସ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଆଇନଗତ ମାମଲା ଲଢିଥିଲେ ବୋଲି ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏଭଳି ଗୋଟିଏ ମାମଲା ଆରଏସଏସ ନେତା ଇନ୍ଦ୍ରଶ କୁମାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିଲା ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲେ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking