27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଟମୋଟୋ ଜୁସ୍

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଟମୋଟୋ ଜୁସ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିହାତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍ ଓ ବିପି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଶରୀରରେ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ପରିମାଣ ବଢ଼ିଗଲେ ଏହି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟିପ୍ସ ବଜାରରେ ରହିଛି । କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଟମାଟୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ ।

ଟମାଟୋ ରସ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହାର ରସ ପିଇବାକୁ ପଡିବ । କିନ୍ତୁ ଗୁରୁତର ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ ପିଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍, ଯାହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିବ ନାହିଁ ।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ପିଇବାକୁ ପଡିବ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଭଲ ଫଳାଫଳ ପାଇବେ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହାର ଏପରି ଗୁଣ ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।ଓଟ କ୍ଷୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ବିଟା-ଗ୍ଲୁକାନ୍ ନାମକ ଏକ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ, ଯାହା ବାଇଲ ଲୁଣ ସହିତ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଏକ ଜେଲ୍ ପରି ସ୍ତର ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking