27.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 20, 2024
Homeଓଡିଶାଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପିମ୍ପୁଡି ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ....

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପିମ୍ପୁଡି ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ….

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ଘରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ବର୍ଷା ଆସିବା ପରେ ବଢିଥାଏ । ଘରେ ପିମ୍ପୁଡି ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଅଟେ । ଘରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ପିମ୍ପୁଡି ଲାଗିଯାଏ । ତାହା ରୁଟି ହେଉ କିମ୍ବା ଚିନି, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୋଷାକ ଏବଂ ଶଯ୍ୟାରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ିର ଆତଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଲାଲ୍ ପିମ୍ପୁଡ଼ି କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ ଘା’ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ପିମ୍ପୁଡି ଆତଙ୍କରେ ଅତିସୟ ହୋଇ ଏହା ମାରିବାକୁ ଅନେକ ଉପାୟ ଆପଣାଇଥାନ୍ତି। କିଛି କେମିକାଲ ସ୍ପ୍ରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତ କି ? ଏହି କେମିକାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସମସ୍ୟା ନେଇ ଚିନ୍ତିତ।

ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଆତଙ୍କରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣାନ୍ତୁ

ନିମ୍ୱ ତେଲ: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରୁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ନିମ୍ୱ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ନିମ୍ୱ ମଞ୍ଜିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ତେଲକୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ କୀଟ ପ୍ରତିରୋଧକ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା କେବଳ ଘରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଉପରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ତେଲକୁ ଗୋଟିଏ ଟିପି ତେଲ ସହ ୧୦ ଟିପି ଅନୁପାତରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବୁଲୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ । ଏହାର ଗନ୍ଧରେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ପୁଦିନା: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଦିନା ପାଣି ଛିଞ୍ଚିବା ଦ୍ୱାରା ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଦୂରେଇ ରହିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଘରେ ପୁଦିନା ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ପିମ୍ପୁଡ଼ି, ମଶା ଏବଂ କୀଟଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିନଥାଏ ।

ଲୁଣ: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୁଣ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସଂକ୍ରମଣକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲୁଣ ଛିଞ୍ଚିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଡାଲଚିନ: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘରୁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ ଘଉଡାଇବା ପାଇଁ ଡାଲଚିନି ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ କରେ । ଯଦି ଡାଲଚିନ ଏବଂ ଲବଙ୍ଗ ମିଶ୍ରିତ କରି ରଖିଲେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା କମିଯାଏ ।

ଲେମ୍ବୁ ରସ: କୁହାଯାଏ ଯେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଛିଞ୍ଚିବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ପିମ୍ପୁଡି ଆତଙ୍କ କମିଯାଏ ।

ରସୁଣ: ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିମ୍ପୁଡି ହଟାଇବା ପାଇଁ ରସୁଣ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାକୁ ପିମ୍ପୁଡି ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରଖିଲେ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ରସୁଣର ଗନ୍ଧରେ ଦୂରେଇ ରହିଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking