31.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, February 28, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଭୁଲ ବୁଝିଲା ତାଲିବାନ; ବଦଳାଇଲା ନିୟମ

ଭୁଲ ବୁଝିଲା ତାଲିବାନ; ବଦଳାଇଲା ନିୟମ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ : ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିବା ତାଲିବାନ ଏବେ ତା’ର ଭୁଲକୁ ଅନୁଭବ କରିଛି । ବାସ୍ତବରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଉପ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶେର ମହମ୍ମଦ ଅବ୍ୱାସ ଷ୍ଟାନିକଜାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକେ ତାଲିବାନରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ନିରନ୍ତର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ଉପ-ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜ୍ଞାନ ବିନା ସମାଜରେ ଆଲୋକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନର ସୀମା ଓ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଷ୍ଟାନିକଜାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଅଧିକାର ।

ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରାକୃତିକ ଅଧିକାର ଯାହା ଭଗବାନ ଏବଂ ପୌଗଂମ୍ବର ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି, ଏହାକୁ କିପରି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଛଡାଇ ନିଆଯାଇ ପାରିବ । ଯଦି କେହି ଏହି ଅଧିକାରକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟାଚାର ହେବ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଉଚିତ । ପଡ଼ୋଶୀ ତଥା ବିଶ୍ୱରେ ଆମର ଏକମାତ୍ର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଶିକ୍ଷା । ଏହା ହେଉଛି ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ଯାହାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଆମଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ଉପରେ ବିରକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦାୟୀ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking