28.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 19, 2024
Homeଓଡ଼ିଶା ଦୁର୍ଗାପୂଜାମା’ ଙ୍କ ପୂଜାରେ କଣ ରହିଥାଏ ରୀତିନୀତି ଜାଣନ୍ତୁ ..

ମା’ ଙ୍କ ପୂଜାରେ କଣ ରହିଥାଏ ରୀତିନୀତି ଜାଣନ୍ତୁ ..

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏଥର ଜାକଜମକରେ ହେବ ଦଶହରା । ୨ ବର୍ଷ ଧରି କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ କଟକର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦଶହରା ପାଳନ ରେ କଟକଣା ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ଭଳି ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ମୂର୍ତ୍ତି ସହ ଧୁମଧାମରେ ଦଶହରା ପାଳନ କରାଯିବ । ତେବେ ମା ଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭରୁ ଯେଉଁ ରୀନି ତି ନୀତି ରହିଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା
ପାଟ ପୂଜା -ଏକ ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାଧାରଣତ ‘ ପାଟ ପୂଜା ‘ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ହୋଇଥାଏ ।
ବୋଧନ: ଦେବୀଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ରୀତିନୀତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ , ସାଧାରଣତ ଉତ୍ସବର ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ କରାଯାଇଥାଏ ।
ଅଧିଭାସା: ଯେଉଁଥିରେ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ସାଙ୍କେତିକ ନୈବେଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ।
ନାଭପତ୍ରିକା ସ୍ନାନ: ପର୍ବର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ପବିତ୍ର ଜଳ ସହିତ ନାଭପତ୍ରିକା ସ୍ନାନ ସ୍ନାନ କରିବା ।
ସନ୍ଧି ପୂଜା : ଅଷ୍ଟମ ଦିନ ବିସ୍ତୃତ ପୁଷ୍ପାଞ୍ଜଳି ରୀତିନୀତି ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଅଷ୍ଟମ ଦିନର ସମାପ୍ତି ଏବଂ ନବମ ଦିନର ଆରମ୍ଭର ମୂହୁର୍ତ୍ତକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଦୁର୍ଗା ମହିଷାସୁରା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧରେ ଲିପ୍ତ ଥିଲେ । ଦେବୀ ଚାମୁଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ତୃତୀୟ ଆଖିରୁ ବାହାରି ଅଷ୍ଟମ ଏବଂ ନବମ ଦିନ ଯଥାକ୍ରମେ ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀରେ ରାକ୍ଷସଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।
ହୋମ ଏବଂ ଭୋଗ: ଉତ୍ସବର ନବମ ଦିନ ହୋମା (ଅଗ୍ନି ବଳିଦାନ) ରୀତିନୀତି ଏବଂ ଭୋଗ ହୁଏ । ଏହି ଦିନ କେତେକ ସ୍ଥାନ କୁମାରୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।
ସିନ୍ଦୂର ଖେଳ : ବିଜୟ ଦଶମୀ ନାମକ ଦଶମ ତଥା ଶେଷ ଦିନ ସିନ୍ଦୂର ଖେଳ ହୁଏ , ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି-ପ୍ରତିମା ଉପରେ ସିନ୍ଦୂର ଲଗାନ୍ତି । ଏହି ରୀତିନୀତି ବିବାହିତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁଖୀ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ଇଚ୍ଛାକୁ ସୂଚିତ କରେ ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking