33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeବିଜିନେସ୍ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମୁକାବିଲାପାଇଁ ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବଦ୍ଧ

ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମୁକାବିଲାପାଇଁ ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବଦ୍ଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜୁନ୍ ୨୨ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ୟାନେଲର ସର୍ବଶେଷ ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟି (ଏମପିସି)ର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ସହନଶୀଳତା ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ।ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ସଫଳତାର ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା  ପାଇଁ ନୀତି ହାରରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସମୟ ଉପଯୁକ୍ତ ବୋଲି ୬ ଜଣିଆ ପ୍ୟାନେଲର ମୁଖ୍ୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଶ୍ରୀ ଦାସ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମର ନୀତି ଉଭୟ ନଗଦ ଏବଂ ସୁଧହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଏକତରଫା ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି, ତେଣୁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ । ପୁଞ୍ଜିୂ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଯୋଗୁଁ ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆଶାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରୟାସକୁ ଦୃଢ଼ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ବଢ଼ୁୁଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇ ଁ ମେ ’ମାସରେ ହୋଇଥିବା ନୀତି ବୈଠକରେ ଏହାକୁ ୪୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ଏମ୍‌ପିସି ଜୁନ୍ ୮ ରେ ରେପୋ ହାରକୁ ୫୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା । ଗୋଟିଏ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ ହେଉଛି ଶତକଡ଼ା ପଏଣ୍ଟର ଶହେତମ ଭାଗ । ଭାରତରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମେ ମାସରେ ୭.୦୪ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଏପ୍ରିଲରେ ପାଖାପାଖି ଆଠ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କ୍ରମାଗତ ୩୨ ମାସ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଆର୍‌ବିଆଇର ମଧ୍ୟମ ମିଆଦି ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ୪ ପ୍ରତିଶତ ଉପରେ ରହିଥିବାରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ସଦ୍ୟତମ ବୈଠକରେ ଆରବିଆଇ ଏହି ଆର୍ôଥକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ୨୨୦ ଆଧାର ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ୬.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାବେଳେ ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପୂର୍ବାନୁମାନକୁ ୭.୨ ପ୍ରତିଶତରେ ରଖିଛି ।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଲକଡାଉନରୁ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଧୀରେ ଧୀରେ ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆର୍‌ବିଆଇ, ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିିକ ପରି, ରେପୋ ହାର ବଢ଼ାଇ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସିଷ୍ଟମରୁ ଅତିରିକ୍ତ ନଗଦକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ମହାମାରୀ ଯୁଗର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଆଜିର ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ, ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସଦସ୍ୟ ମାଇକେଲ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସ୍ତର ଉଚ୍ଚ ରହିବ; ତେଣୁ, ଦେଖିବା କଥା ହେଉଛି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ଦିଗ, ଏହାର ସ୍ତର ନୁହେଁ, ଯାହା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚରେ ରହିବ ।

ଯଦି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ହ୍ରାସ ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସ୍ତରରୁ ନୀତି ହାରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହାସଲ ହେବ, ବିରାମ ଏବଂ ପୁନଃବିନ୍ୟାସ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।
ଜାନୁଆର-ମାର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା ସହନଶୀଳତା ସ୍ଥିତିରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ୨୦୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆର୍‌ବିଆଇର ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ପାତ ୍ରକହିଛନ୍ତି । ସଦସ୍ୟ ଜୟନ୍ତ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦୀୟମାନ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଗତିଶୀଳତା ସହିତ ପ୍ରକୃତ ନୀତିହାରକୁ ସାମାନ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ସ୍ତରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏମ୍‌ପିସିର ଭବିଷ୍ୟତ ବୈଠକରେ ଅଧିକ କିଛି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଅଅସିମା ଗୋୟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ବର୍ଷର ପ୍ରକୃତ ହାର -୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ନକାରାତ୍ମକ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହିପରି ପ୍ରକୃତ ସୁଧ ହାର, ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ନ କରି, ଚାହିଦା ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନିଅଣ୍ଟକୁ ସମ୍ଭବତଃ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ମାର୍କେଟଗୁଡ଼ିିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୁଏ ଏବଂ ତେଣୁ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking