37.1 C
Bhubaneswar
Saturday, April 20, 2024
Homeଦେଶ ବିଦେଶଉତ୍ତର କୋରିଆର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କଲେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କଲେ ଋଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ବ୍ୟୁରୋ : ଉତ୍ତର କୋରିଆର ନେତା  କିମ୍   ଜଙ୍ଗ ଉନ  ଋଷ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ଠାରୁ ଏକ କାରକୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।  ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ  କିମ୍ ଏବଂ ପୁଟିନ ସାକ୍ଷାତ ହେବା ପରଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଅଧିକ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ  ଋଷ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଉତ୍ତରର ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ବିକାଶକୁ ନେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାରୁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିମୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି   ଦେଇଛନ୍ତି।  ସରକାରୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ଋଷ୍‌ରେ ନିର୍ମିତ କାରକୁ କିମ୍ ଙ୍କ ଶୀର୍ଷ ସହାୟକଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୮ ରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। କିମ୍ ନିଜେ ପୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଆଣିଥିବା ଏକ ମେବ୍ୟାଚ୍ ଲିମୋଜାଇନରେ  ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ଗାଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ମର୍ସିଡିଜ୍ ଲିମୋଜାଇନ୍, ଏକ ରୋଲ୍ସ-ରୋଏସ୍ ଫାଣ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଲେକ୍ସସ୍ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ୟୁଟିଲିଟି ଗାଡି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମଗ୍ରୀ ତଳେ ପଡିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯାହା ୟୁଏନ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉତ୍ତର କୋରିଆକୁ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ବାରଣ କରିଥିଲା ।  ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅଦଳବଦଳ ସକ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ  ଋଷ୍ କୁ ଆର୍ଟିଲିରି, ରକେଟ୍ ଏବଂ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି ।  ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନିର୍ମିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାରକୁ କ୍ରେମଲିନ୍ ଅସ୍ୱୀକାର କରି ନାହିଁ କିମ୍ବା ନିଶ୍ଚିତ କରିନାହିଁ। ଋଷ୍ କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପଠାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କେସିଏନ୍ଏ ପୃଥକ ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଶାସକ ଦଳର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଋଷ୍ ରୁ ଫେରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ତିନିଟି ପ୍ରତିନିଧୀ ଋଷ୍ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking