STARS ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁମୋଦନ

stars project

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ STARS କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ 5,୭୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା ମଞ୍ଜୁର କରିଛି। STARS ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ମଜବୁତ କରୁଛି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେନ୍ଦ୍ର PRAKH କୁ ମଧ୍ୟ ସେଟଅପ୍ ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା ଏବଂ କେରଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ। ପ୍ରକଳ୍ପର ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ୨୦୨୦ ସହିତ ସମାନ ହୋଇଛି ।
ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସାମଗ୍ରିକ ମନିଟରିଂରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ । ଏହା ପାଣ୍ଠି ବଣ୍ଟନକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରି ଆଉଟପୁଟ୍ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ।STARS ପ୍ରକଳ୍ପର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଉପାଦାନ ଅଛି । ସେଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ । ରାଜ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅନୁଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ।
ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର କାରବାର, ଧାରଣ ଏବଂ ସମାପ୍ତି ହାର ଉପରେ ପ୍ରାମାଣିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ମଜବୁତ କରିବା |
ଜାତୀୟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେନ୍ଦ୍ର, PRAKH ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସମର୍ଥନ କରେ । ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ।
STARS ଅଧୀନରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଶିକ୍ଷଣ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା, ବାଲ୍ୟକାଳର ଶିକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରିବା, ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା, ଶ୍ରେଣୀଗୃହର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଶକ୍ତି, ବୃତ୍ତି ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି ।
ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ୨୫୦ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉପକୃତ ହେବେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତର ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here