ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ଧରା ପଡିଲେ ୮ ତବଲ୍ଲୀଗୀ ଜାମତର ସଦସ୍ୟ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ : ତବଲିଗୀ ଜାମାତ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ହରକତରୁ ବାହାରୁନାହାନ୍ତି । ମାଲେସିଆରୁ ଆସିଥିବା ତବଲିଗୀ ଜାମାତର କିଛି ଲୋକ ରବିବାର ଦିନ ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ନାମିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଲିସ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଭିସା ଉପରେ ବିଦେଶୀ ଜମା ଭିସା ବାତିଲ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟର ଖଣ୍ଡା ସଦୃଶ ବୁଲୁଛି ।
ଇମିଗ୍ରେସନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଇଜି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୮ ଟାବଲିଗୀ ଜମାତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ମାଲେସିଆର ଏବଂ ମାଲିଣ୍ଡୋ ଏୟାର ରିଲିଫ ବିମାନରେ ଚଢ଼ିବାକୁ
ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। ଇମିଗ୍ରେସନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ  ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନରେ ରଖାଯିବ ।
ଗତ ମାସରେ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ତବଲିଗୀ ଜାମାତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ୧୬ ଦେଶର ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଜମା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ଦେଶର ମୋଟ ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ୩୦% ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ।
କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଦଳ ମାର୍କାଜରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ
ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏକ ଟିମ୍ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମାର୍କାଜରେ ପହଞ୍ଚି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ୧ ରେ ପ୍ରାୟ ୨୩ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ତବଲିଗୀ ଜାମାତର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନାସାଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଦାଖଲ କରାଯାଇଛି।
ମୁଜାଫରନଗରରେ ନେପାଳର ୧୨ ଜମାକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା
ନେପାଳରୁ ଆସିଥିବା ତବଲିଗୀ ଜମାତର ୧୨ ଜମାଟରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଥିବା ଏକ ମସଜିଦରେ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଲା ପକାଇବାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ନେପାଳର ବାସିନ୍ଦା । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କୋଟୱାଲି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ମସଜିଦରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ଏଠାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।
ଭିସା ବାତିଲ ହୋଇଛି, ଆଇନଗତ କାର‌୍ୟ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି
ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ତବଲିଗୀ ଜମାଟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପର‌୍ୟ୍ୟଟନ ଭିସାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି। ଜାମାତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୯୬୦ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଭିସା ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଡିଜିପିମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ୧୯୪୬ ଏବଂ ବିପର୍ଯୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୫ ଅଧୀନରେ ଆଇନଗତ କାର‌୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଅତୀତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ପର୍ଟିଆନ୍ ଭିସା ଉପରେ ଭାରତ ଆସିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ କ କ୍ସରକ୍ଷସଶସକ୍ଟଙ୍କଗ୍ଦ ଣସି ଧାର୍ମିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଭିସା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।