ନିଯୁକ୍ତ ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ସ୍ୱିଡେନର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଷ୍ଟକହୋମ : ସ୍ୱିଡେନର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ସୋସିଆଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ନେତା ମାଗଡାଲେନା ଆଣ୍ଡର୍ସନ୍ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ଏକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ମିଳିତ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର କଠୋର ବାସ୍ତବତାକୁ ସାମ୍ନା କରିବା ପରେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ସଂସଦ (ରିକ୍ସଡାଗ) ବିରୋଧୀ ଦଳର ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ କରି ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଗ୍ରୀନ୍ ପାର୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କହିଛି। ଏହା ବଦଳରେ ଆଣ୍ଡର୍ସନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ଜିନହୁଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ବୁଧବାରର ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡିକ ୨୦୧୮ ନିର୍ବାଚନର ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଫଳାଫଳର ଫଳାଫଳ ଥିଲା, ଯାହା ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ଏକ ସରକାର ଖୋଜିବାର ଏକ ଦୀର୍ଘ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଦଳ ସେମାନଙ୍କର ଭାବବାଦୀ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଭାବରୁ ନିବୃତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ।

ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବେ, ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ଏକ ପବନ ଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପାଇଁ, ତାଙ୍କୁ କେବଳ ୩୪୯ ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ରିକ୍ସଡାଗରେ ଅଧିକାଂଶ ଆଇନଜୀବୀ ଆବଶ୍ୟକ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ୧୧୭ ଜଣ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୧୭୪ ଜଣ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ, ୫୭ ଜଣ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଜଣେ ଡେପୁଟି ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଆଣ୍ଡର୍ସନଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ସହିତ ଏକାଦଶ ଘଣ୍ଟିଆ ଚୁକ୍ତି ପରେ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ରେଡ୍ ବଟନ୍ ଦବାଇବା ବଦଳରେ ପ୍ରାୟ ୭,୦୦,୦୦୦ ଗରିବ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲା।

ତେବେ, ପରଦିନ ଶାସକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଧ୍ୟମ ପାର୍ଟି, ସ୍ୱିଡେନ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ ମିଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବଜେଟ୍ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ବିରୋଧୀ ସ୍ୱିଡ଼େନ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଡର୍ସନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସେଣ୍ଟର୍ ପାର୍ଟି ସରକାରଙ୍କ ବଜେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭୋଟ୍ ନଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଏହା ଘଟିଛି, କାରଣ ସେମାନେ ଏହି ଡିଲକୁ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ କେନ୍ଦ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ପାର୍ଟିକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ରିହାତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here