33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦ୧ ଲକ୍ଷ ନିବେଶ କରି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ

୧ ଲକ୍ଷ ନିବେଶ କରି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଅଛି । ହଁ … ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି (କିପରି ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ) ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସାୟିକ ଧାରଣା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କମ୍ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ବଡ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଧାରଣା ହେଉଛି କାକୁଡି ଚାଷ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେବ ।

କାକୁଡି ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଏହି ଫସଲର ସମୟ ଚକ୍ର 60 ରୁ 80 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ ହୁଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କାକୁଡ଼ି ଚାଷ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା, ରୁତୁରେ କାକୁଡ଼ିର ଫସଲ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମାଟିରେ କାକୁଡି ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ । କାକୁଡି ଚାଷ ପାଇଁ ଜମିର pH 5.5 ରୁ 6.8 ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ନଦୀ ଓ ପୋଖରୀ କୂଳରେ ମଧ୍ୟ କାକୁଡି ଚାଷ କରାଯାଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାକୁଡି ଚାଷର ବ୍ୟବସାୟ କିପରି କରିବେ?

ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସବସିଡି ନେଇ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ
ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦ, ୟୁପିର ଜଣେ କୃଷକ ଯିଏ କାକୁଡି ଚାଷ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷରେ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ କାକୁଡି ବୁଣିଛନ୍ତି ଏବଂ ମାତ୍ର 4 ମାସ ମଧ୍ୟରେ 8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡର କାକୁଡି ବୁଣିଥିଲେ। ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରଜାତି ପ୍ରଥମ କୃଷକ ଯିଏକି ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ କାକୁଡି ମଞ୍ଜି ବୁଣନ୍ତି ।

ଏଥିରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରଜାତିର କାକୁଡିରେ କୌଣସି ମଞ୍ଜି ନାହିଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବଡ ହୋଟେଲ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କାକୁଡି ପାଇଁ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି । ଦୁର୍ଗାପ୍ରସାଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି ବିଭାଗରୁ 18 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସବସିଡି ଦେଇ ସେ ନିଜେ ଚାଷ ଜମିରେ ଏକ ସେଡନେଟ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ସବସିଡି ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ମୋତେ ନିଜେ 6 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ 72 ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମଞ୍ଜି ପାଇଲେ । ମଞ୍ଜି ବୁଣିବାର 4 ମାସ ପରେ ସେ 8 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କାକୁଡି ବିକ୍ରି କଲେ ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟର ଚାହିଦା କାହିଁକି?
ଏହି କାକୁଡିର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ସାଧାରଣ କାକୁଡି ତୁଳନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଦୁଇ ଗୁଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ଦେଶୀ କାକୁଡି ପିଛା 20 ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବାବେଳେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଏହି କାକୁଡି ପିଛା 40 ରୁ 45 ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ତଥାପି, ବର୍ଷସାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଖେରର ଚାହିଦା ଅଛି । ଆପଣ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking