28.1 C
Bhubaneswar
Tuesday, June 28, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା-ଆମେରିକା-କାନାଡା-ବ୍ରିଟେନର ଅବସ୍ଥା ବିପନ୍ନ

ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା-ଆମେରିକା-କାନାଡା-ବ୍ରିଟେନର ଅବସ୍ଥା ବିପନ୍ନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗୁଛି । ମୁଦ୍ରସ୍ଫୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁରେପୋହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ରେପୋହାରକୁ ଦୁଇଥରରେ ୦.୯୦% ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଭାରତରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ କେବଳ ଭାରତର ନୁହେଁ, ବିଶ୍ୱର ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ଼ ସମସ୍ତ ଦେଶ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ପରି ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪୦ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ତେଲ କିଣିବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଏଥିସହିତ ଦିନକୁ ଦିନ ପାକିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡ଼ି ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଇଛି ।

ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୩୦%ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇଛି । କ୍ଷୀର, ରୁଟି ଏବଂ ପନିପରିବାର ମୂଲ୍ୟ ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଚିନ୍ତା କରାଯାଇ ନ ପାରେ । ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ । ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ନାହିଁ, ଏଟିଏମରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ପାକିସ୍ତାନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ୨୩୦ରୁ ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦୁଇ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ୧୩.୪ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ମେ ମାସରେ ଏହା ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ୧୩.୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

ଆଜିକାଲି କାନାଡାର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ । ମେ ମାସରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ହୋଇ ୭.୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୧୯୮୩ପରଠାରୁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତର ।ମେ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, କାନାଡାରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ୯.୭ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ପିଆଜ, ଲଙ୍କା ଏବଂ ଗାଜର ପରି ପନିପରିବା ସହିତ ମାଛର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ । କାନାଡା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ଅଛି । ସେଠାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୪୦ ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ବିଶ୍ୱର ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ।

୧୯୮୧ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏତେ ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଘଟିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଆମେରିକାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୮.୫ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କାନାଡା ଏବଂ ଆମେରିକା ପରି ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଗତ ୪୦ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ମେ ମାସରେ ବ୍ରିଟେନରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୯.୧ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ଆଶା କରାଯାଉଥିବାଠାରୁ ଅଧିକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବ୍ରାଜିଲରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୨.୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଇଜିପ୍ଟରେ ୧୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଜର୍ମାନୀରେ ମଧ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୩୨ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ରୁଷର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମଧ୍ୟ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ୧୭.୮ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଯଦି ଆମେ ଆମେରିକା, କାନାଡା, ବ୍ରିଟେନ ଭଳି ଦେଶ ସହିତ ଭାରତକୁ ତୁଳନା କରୁ, ତେବେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ । ଭାରତର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ହେବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ଖୁବ୍ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଭାରତ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ପାମ୍ ତେଲ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲକୁ ଛାଡ଼ି ଭାରତ ବହୁତ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରେ । ଏଥି ସହିତ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କାରଣ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking