33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ କୃଷି ହୋଇପାରିବ ଆଧୁନିକ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ

ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ କୃଷି ହୋଇପାରିବ ଆଧୁନିକ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସାତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ବିହନ ଠାରୁ ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ, ଯାହା କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ପୁରୁଣା ପ୍ରଣାଳୀଗୁଡ଼ିକର ଉନ୍ନତି କରାଯାଇଛି । କୃଷି ବଜେଟରେ ମାତ୍ର ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବହୁଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୃଷି ଋଣ ମଧ୍ୟ 7 ବର୍ଷରେ ଅଢେଇ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। କରୋନା ଅବଧିରେ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ (କେସିସି) ସହିତ 3 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ପ୍ରାକୃତିକ କୃଷି, ହାଇ-ଟେକ୍ କୃଷି, ମିଲେଟର ଗୁରୁତ୍ୱ, ସ୍ମାର୍ଟ କୃଷି ଏବଂ ଖାଇବା ତେଲରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁବାର ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। କୃଷିକୁ ଆଧୁନିକ ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମୁଖ୍ୟତ ସାତୋଟି ଉପାୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ସେ ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ 2022-23 ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2023 ବର୍ଷ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଲେଟସ୍ ବର୍ଷ । ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ଆମର କର୍ପୋରେଟ୍ ଦୁନିଆ ଆଗକୁ ଆସିଲା । ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ, ଭାରତର କଠିନ ଶସ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା । ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଆମର ବଡ ମିଶନ ଅଛି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଦେଶରେ ବଡ ସେମିନାର ଆୟୋଜନ କରିବା ଉଚିତ, ଭାରତର କଠିନ ଶସ୍ୟ କେତେ ଭଲ ତାହା ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ଉଚିତ୍ । ପରୀକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆମଦାନୀକାରୀ ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେ ମିଲେଟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିପାରିବା । ଭାରତରେ ମିଲେଟର ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ଉଚ୍ଚ? ଆମେ ଏହା ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ ପାରିବା ।

ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଉଭୟ ଗଙ୍ଗାର କୂଳରେ 5 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ମିଶନ ମୋଡରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଚାଷ କରିବା । ହର୍ବାଲ, ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଫଳ ଏବଂ ଫୁଲ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି ।
କୃଷି ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷିରେ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।
ଖାଇବା ତେଲର ଆମଦାନୀକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ, ଆମେ ମିଶନ୍ ତେଲ ଖଜୁରୀ ସହିତ ତୈଳ ବୀଜକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ । ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି।
ଚତୁର୍ଥ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପରିବହନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗାଟିଶାକ୍ଟି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସର ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେବ।
ପଞ୍ଚମ ସମାଧାନ ହେଉଛି କୃଷି-ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ଅଧିକ ସଂଗଠିତ ହେବ । ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।
ଷଷ୍ଠ ସମାଧାନ ହେଉଛି ଦେଶର ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଡାକଘର ନିୟମିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ସୁବିଧା ପାଇବ, ଯାହାଫଳରେ କୃଷକମାନେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ।
ସପ୍ତମ ହେଉଛି ଆଜିର ଆଧୁନିକ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ଜଡିତ ସିଲାବସରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଉ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି?
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସହଯୋଗୀ କ୍ଷେତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ୍ତ ଅଟେ । ଚିନି ମିଲ୍ ହେଉ, ସାର କାରଖାନା, ଦୁଗ୍ଧ, ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ କିଣିବା… ସମବାୟ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଂଶଗ୍ରହଣ ବହୁତ ବଡ । ଆମ ସରକାର ଏହା ସହ ଜଡିତ ଏକ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।
କୃଷି ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ (ଏଗ୍ରି-ରିସିଡ୍ୟୁ) ପରିଚାଳନା କରିବା ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାହା ଷ୍ଟଲ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ବଜେଟରେ କିଛି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆୟ ପାଇବେ । ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ କୃଷି ଏବଂ ଚାଷ ସହ ଜଡିତ ବାଣିଜ୍ୟକୁ କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବଦଳାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।
ଦେଶର କୃଷିରେ କିସାନ ଡ୍ରୋନର ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାରର ପଦକ୍ଷେପ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏକ ଅଂଶ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏଗ୍ରି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବୁ ସେତେବେଳେ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏକ ସ୍କେଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।
ପେ ଡ୍ରପ୍ ମୋର୍ କ୍ରପ୍ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଣ୍ଟାର ଆବଶ୍ୟକତା । ବ୍ୟବସାୟ ଜଗତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡର କେନ୍-ବେଟୱା ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଭଲଭାବେ ଜାଣିଛନ୍ତି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking