ଯୌନତା ନେଇ ପିଲାମାନେ କେତେବେଳେ କ’ ଣ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ତୁମ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାବେଳେ, ନିଶ୍ଚିତ କର ଯେ ତୁମେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯାହାକି ବିକାଶମୂଳକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ | ତୁମକୁ ଏକାଥରେ ସବୁକିଛି ବୁଝାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ | ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସେକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଗର୍ଭଧାରଣ ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ହୁଅନ୍ତି | ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଶୀଘ୍ର ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ପିଲାଟି ବୁଝିବା ସହିତ ସେହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଜାରି ରଖିବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଶିକ୍ଷା ରଣନୀତି | ପିଲାଟି କିଶୋରାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହା ଅଭିଭାବକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ କଥା କହିବାକୁ ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଦେଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଭାବିପାରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଅଛି ଏବଂ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ |  ତୁମ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାବେଳେ, ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଏପରି ଭାବରେ ବାଖ୍ୟା କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହା ତୁମର ପିଲାବୁଝିପାରିବ, ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ଏବଂ ବିକାଶ ସ୍ତରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁ ଅଲଗା, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପିଲାମାନେ ସେସ୍କ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ବିଷୟରେ ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ପାଇଁ ଏକ କଠୋର ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା |

 

ଛୋଟ ପିଲାମାନେ : ୧୩ ରୁ ୧୪ ମାସ 

ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସାଙ୍ଗ ସମେତ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗର ନାମ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ନାମ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ କୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା, ଆଘାତ କିମ୍ବା ସେକ୍ସ ଶୋଷଣକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ | ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯେ ଏହି ଅଂଶଗୁଡିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ସ୍ୱାଭାବିକ, ଯାହା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶରୀରର ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ |

ଅଧିକାଂଶ ଦୁଇ ବର୍ଷର ପିଲାମାନେ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି, ଏବଂ ସାଧାରଣତ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ଅଟନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ଏକ ସାଧାରଣ ବୁଝିବାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଲିଙ୍ଗ ପରିଚୟ ସେମାନଙ୍କର ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇପାରେ | ସେକ୍ସ ଜୀବବିଜ୍ଞାନକୁ ଲିଙ୍ଗ ସହିତ ସଂଯୋଗ ନକରି ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ (ଯଥା, “ଲିଙ୍ଗ ଥିବା ଲୋକ” କିମ୍ବା “ଯୋନୀ ଥିବା ଲୋକ” କୁହନ୍ତୁ) | ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଟେ | ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପାର୍ଟ ଛୁଇଁବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହା ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହା କେବେ ଏବଂ କେଉଁଠାରେ କରିବା ଉଚିତ୍ |

 

ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ : ଦୁଇରୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପୁରୁଣା 

ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନେ ପ୍ରଜନନର ବୁଝିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି| ଶୁକ୍ରାଣୁ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ମିଳିତ ହୁଏ, ଏବଂ ଶିଶୁ ଗର୍ଭାଶୟରେ ବୁଝେ | ସେମାନଙ୍କର ବୁଝାମଣା ଏବଂ ଆଗ୍ରହର ସ୍ତର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି, ଆପଣ ହୁଏତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିପାରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଯେ ପରିବାରଗୁଡିକ ତିଆରି କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ନୁହେଁ | ଭାବ ନାହିଁ ଯେ ତୁମକୁ ଏକାଥରେ ସବୁକିଛି ଘୋଡାଇବାକୁ ପଡିବ | ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ସେକ୍ସ କାର୍ଯ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଗର୍ଭଧାରଣ ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଟନ୍ତି | ପିଲାମାନେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ସେମାନଙ୍କର ଅଟେ ଏବଂ ବିନା ଅନୁମତିରେ କେହି ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଛୁଇଁ ପାରିବେ ନାହିଁ | ସେମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଉପାୟରେ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପାର୍ଟକ ସ୍ପର୍ଶ କରିବାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦି ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି କେଉଁଟି ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ କ’ଣ ନୁହେଁ, ସେମାନେ ସେକ୍ସ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

ପିଲାମାନେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଛୁଇଁବା ପୂର୍ବରୁ ପଚାରିବା ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବା, ଟିକ୍ କରିବା) ଏବଂ ସୀମା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ (ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ,  ଯେତେବେଳେ କେହି ଗୋଟିଏ ପାଦ ଦୂରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ସେହି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଙ୍କେତକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ) ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶରୀରର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଗୋପନୀୟତା ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଅ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଉଲଗ୍ନ ହେବା ଉପଯୁକ୍ତ ତାହା ସେମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ପିଲାମାନେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଶରୀରର କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ବୟସର କିଛି ପିଲା ଭାବନ୍ତି ଝିଅମାନଙ୍କର କେବଳ ଷ୍ଟୁଲ୍‌ ଏବଂ ପରିସ୍ରା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଖୋଲା ଅଛି, ଏବଂ ଅନେକ ପିଲା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁମାନେ ପେଟରେ ଟୁମିସ୍‌ରେ ସେହି ସ୍ଥାନ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯାଏ |

 

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବୟସର ପିଲାମାନେ: ପାଞ୍ଚରୁ ଆଠ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ 

ପିଲାମାନଙ୍କର ବେସିକ୍‌ରୁ ବୁଝିବା ଦରକାର  ଯେ କିଛି ଲୋକ ହେଟେରୋଜକ୍ସୁଆଲ୍, ସମଲିଙ୍ଗୀ କିମ୍ବା ବାଇସେକ୍ସୁଆଲ୍, ଏବଂ ଲିଙ୍ଗ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ଏକ ସୀମା ଅଛି;  ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିରପ୍ରାଇଭେଟ୍ ପାର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ସମ୍ପର୍କରେ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କର ଭୂମିକା କ’ଣ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ପିଲାମାନେ ଗୋପନୀୟତା, ନଗ୍ନତା ଏବଂ ସଂପର୍କରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନର ସାମାଜିକ ସମ୍ମିଳନୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ଅଧିକାଂଶ ପିଲା ଏହି ବୟସ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ଶରୀରକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପିଲାମାନଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଶିଖାନ୍ତୁ | ଏହି ବୟସର ପିଲାମାନେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୋପନୀୟତା, ନଗ୍ନତା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଅନଲାଇନରେ ଫଟୋ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ନିୟମ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ କିଛି ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ତେବେ କଣ କରିବେ | ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ବୟସ ଅବଧି ଶେଷ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନାବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯେହେତୁ ଅନେକ ପିଲା 10 ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିକାଶର ଅନୁଭବ କରିବେ, ସେମାନେ କେବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ ନାହିଁ, ଅନ୍ୟ ଶରୀର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ – ବାଳକ ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କର ଅଲଗା ଶିକ୍ଷା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ପିଲାମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଆତ୍ମ-ଯତ୍ନର ମହତ୍ତ୍ t ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ |

ଏହି ଆଲୋଚନାଗୁଡିକ ଶୀଘ୍ର କରିବା ସେମାନଙ୍କୁ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ଘଟିଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେବ ଯେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଟେ | ମାନବ ପ୍ରଜନନ ବିଷୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ବୁଝାଇବା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏଥିରେ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କର ଭୂମିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ପ୍ରଜନନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ ଅଛି | ଏହି ସୂଚନା ଯୁବାବସ୍ଥାର ଆଲୋଚନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ |

 

ପ୍ରାକ୍-କିଶୋର: ନଅରୁ 12 ବର୍ଷ ବୟସ 

ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ସହିତ, ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଶିଖିଛନ୍ତି, ପ୍ରାକ୍-କିଶୋରମାନଙ୍କୁ ନିରାପଦ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ବିଷୟରେ ମୌଳିକ ସୂଚନା ରହିବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ କିଶୋର ହେବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ସକ୍ରିୟ ହେବାକୁ ପଡିବ | ପ୍ରାକ୍-କିଶୋରମାନେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ସମ୍ପର୍କ କ’ଣ ଏବଂ ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ କ’ଣ କରେ | ପ୍ରାକ୍-କିଶୋରମାନେ ଗାଳିଗୁଲଜ ଏବଂ ସେକ୍ସଟିଙ୍ଗ୍ ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ନିଜେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଫଟୋ ବାଣ୍ଟିବାର ବିପଦ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରାକ୍-କିଶୋରମାନେ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଗଣମାଧ୍ୟମ କିପରି ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଦେଖିବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ କିପରି ଚିତ୍ରିତ ହୁଏ ସେ ବିଷୟରେ ସମାଲୋଚିତ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେକ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧର ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସତ କି ମିଥ୍ୟା, ବାସ୍ତବବାଦୀ କି ନୁହେଁ, ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ ସକରାତ୍ମକ କିମ୍ବା ନକାରାତ୍ମକ ତାହା ବିଚାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା |

 

କିଶୋର : 13 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସ

କିଶୋରମାନେ ଋତୁଶ୍ରାବ ଏବଂ ରାତିର ନିର୍ଗମନ (ଓଦା ସ୍ୱପ୍ନ) ବିଷୟରେ ଅଧିକ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହା ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଟନ୍ତି | ସେମାନେ ଗର୍ଭଧାରଣ ଏବଂ STI ବିଷୟରେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବିକଳ୍ପ ଏବଂ ନିରାପଦ ସେକ୍ସ ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ | ନିରାପଦ ସେକ୍ସ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଶିଖିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିଚାର ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | କିଶୋରମାନେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଶିଖିବା ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଏଥିରେ ଚାପ ଏବଂ ଡେଟିଂ ହିଂସା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ସେକ୍ସ ସଂପର୍କରେ ସମ୍ମତିର ଅର୍ଥ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍‌ | କିଶୋରମାନେ ସମ୍ପର୍କରେ,  ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ପଦ୍ଧତି ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | କିଶୋରମାନେ ସାଧାରଣତ ବହୁତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି | ଯଦି ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ସହ ସେକ୍ସ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଶୀଘ୍ର କଥା ହୋଇଥିବେ, ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭାବନାକୁ କିଶୋରମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବେ ଯେତେବେଳେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କିମ୍ବା ବିପଜ୍ଜନକ ଜିନିଷ ଆସିବ କିମ୍ବା ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଶରୀର ଏବଂ ପରିଚୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତା ଥାଏ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here