ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ: ହୋଲି ପାଳନ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଅଗ୍ରୀମ ଦେଉଛନ୍ତି, କିପରି ଲାଭ ପାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହୋଲି ପରି ଏକ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆଗୁଆ ନେଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସୁଧ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଦେଶରେ କୋରନାର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ତେବେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୯ ରେ ହୋଲି ଅଛି , ଏହା ନେଇ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଯେହେତୁ ହୋଲ ମାସର ଶେଷ ଦିନରେ ପଡୁଛି, ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ଏହି ସମୟକର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ଦରମା ସରିଯାଇଥିବ ।

ଏହି କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମର ମୋଦୀ ସରକାର ଲାଭ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ (ଷଷ୍ଠ ବେତନ କମିଶନ) ୪୫୦୦ ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ହୋଲି ପରି ଏକ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆଗୁଆ ନେଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ କୌଣସ ସୁଧ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ହେଉଛି ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ । ପରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାକୁ ୧୦ଟି କିସ୍ତିରେ ଫେରସ୍ତ କରିପାରିବେ ।  ତାହା ହେଉଛି, ଆପଣ ମାସିକ ୧,୦୦୦  ହଜାର ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ପରିଶୋଧ କରିପାରିବେ ।

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ନିକଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏହି ଅଗ୍ରୀମ ପ୍ରି-ଲୋଡ୍ ହେବ । ଏହି ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏଟିଏମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇସାରିଛି, କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ।  କରୋନା ଯୁଗରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏ କୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରିଥିଲେ, ତାହା ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା ଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଅଗ୍ରୀମ ରାଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ହେବ  ଏବଂ ସେମାନେ ହୋଲି ପରି ଏକ ପର୍ବ ଚିନ୍ତାମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବିତାଇ ପାରିବେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here