କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ଲଞ୍ଚ କଲା ନୂଆ ସ୍କିମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କଭାଚ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନାମକ ଏକ ବନ୍ଧକମୁକ୍ତ ଋଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଋଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆତ୍ମ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ COVID ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରେ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ।

ବନ୍ଧକମୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ COVID-19 ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଏସବିଆଇ କହିଛି ।

ଏସବିଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦୀନେଶ ଖରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ 60 ମାସ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ 8.5 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାରରେ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିପାରିବ ଯାହା ତିନିମାସ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କଭାଚ୍ ସ୍କିମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ans ଣଗୁଡିକ “ବନ୍ଧକମୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଶସ୍ତା ସୁଧ ହାରରେ ଆସୁଛି” ବୋଲି ଏସବିଆଇ କହିଛି ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ COVID-19 ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚର ପରିଶୋଧ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ।

ଏସବିଆଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦୀନେଶ ଖରା କହିଛନ୍ତି, “COVID-19 ସଙ୍କଟ ପରେ ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଏସବିଆଇ କଭାଚ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି ଖୁସି । ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଏହି ନୂତନ ଯୋଜନା କୌଣସି ଅସୁବିଧାରେ COVID ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏହି ରଣନୀତିକ ଋଣ ଯୋଜନା ସହିତ, ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବା – ବିଶେଷକରି ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁମାନେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ  COVID ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here