ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଦରମା…

ମୁମ୍ବାଇ:ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (ଆଇପିଏଲ୍) ୨୦୨୦ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି | ଆଇପିଏଲର ୧୩ ତମ ସିଜନ ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆବୁଧାବିରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଗତ ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଏବଂ ରନର୍ସ ଅପ୍ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ (ସିଏସକେ) ବିପକ୍ଷରେ ହେବ। ଧୋନୀଙ୍କ ଚେନ୍ନଇ ସୁପରକିଙ୍ଗସ ସହ ରୋହିତଙ୍କ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ । ଆବୁଧାବୀରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟା ୩୦ ମିନିଟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆଇପିଏଲ୍ କରୋନା କାରଣରୁ ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ୟୁଏଇର ୩ ସହର ସାରଜା, ଦୁବାଇ ଓ ଆବୁଧାବୀରେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ । କ୍ରୀଡ଼ା ସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ଦୁବାଇରେ ୨୪, ଆବୁଧାବୀରେ ୨୦ ଓ ସାରଜାରେ ୧୨ଟି ମ୍ୟାଚ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।ଆଇପିଏଲ୍ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ ରବିବାର ବଦଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର କରାଯିବାକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି ।

ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ଦରମା:

ଏକ ଦଳ ତିନୋଟି ଉପାୟ ମଧ୍ୟରୁ ଯେ କୌଣସି ମାଧ୍ୟମରେ ଖେଳାଳୀ ହାସଲ କରିପାରିବ: ବାର୍ଷିକ ଖେଳାଳି ନିଲାମ, ବାଣିଜ୍ୟ ୱିଣ୍ଡୋ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଦଳ ସହିତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବାଣିଜ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଅନୁପଲବ୍ଧ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବା ।ଖେଳାଳିମାନେ ନିଲାମ ପାଇଁ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି, ଏବଂ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା କିଣାଯାଇଥାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।ଟ୍ରେଡିଂ ୱିଣ୍ଡୋରେ, ଜଣେ ଖେଳାଳୀ କେବଳ ତାଙ୍କ ସମ୍ମତିରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ।ଯଦି ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂତନ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ପାର୍ଥକ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରେ ଓ ଯଦି ନୂତନ ଚୁକ୍ତିନାମା ପୁରୁଣା ଚୁକ୍ତିଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟବାନ, ତେବେ ପ୍ଲେୟାର ଏବଂ ପ୍ଲେୟାର ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବାଣ୍ଟାଯାଏ ।ସାଧାରଣତଃ ତିନୋଟି ଟ୍ରେଡିଂ ୱିଣ୍ଡୋ ଅଛି – ନିଲାମ ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ଏବଂ ନିଲାମ ପରେ ଗୋଟିଏ। କିନ୍ତୁ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେଡିଂ ୱିଣ୍ଡୋ ବାହାରେ କିମ୍ବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସମୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।ଯେତେବେଳେ କି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ସମୟରେ ବଦଳାଯାଇପାରିବ ।

କିଛି ଦଳ ରଚନା ନିୟମ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ:

ଦଳର ଶକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ୧୮ ରୁ ୨୫ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ସର୍ବାଧିକ ୮ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ରହିବେ ।ସମଗ୍ର ସ୍କ୍ୱାର୍ଡର ଦରମା କ୍ୟାପ୍ ୫୦ ୮୫୦ ମିଲିୟନ୍ ରୁ ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯଦି ସେମାନେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ତାଲିକା ଏ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି ।ଏକ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଦଶ ଖେଳିବାରେ ସର୍ବାଧିକ ୪ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳି ଖେଳିପାରିବେ । ଏକ ଖେଳାଳି ଚୁକ୍ତିନାମାର ଅବଧି ଏକ ବର୍ଷ, ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ସହିତ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ବର୍ଷର ବିକଳ୍ପ ଅଛି ।୨୦୧୪ ପରଠାରୁ, ପ୍ଲେୟାର୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ରେ ନାମିତ ହୋଇଛି, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ଥିଲା । ଚୁକ୍ତିନାମା ଧାର‌୍ୟ୍ୟ ତାରିଖ କିମ୍ବା ପ୍ରକୃତ ଦେୟ ତାରିଖ ଉପରେ ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପସନ୍ଦର ମୁଦ୍ରାରେ ବିଦେଶୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ଦିଆଯାଇପାରେ ।୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ, ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ନିଲାମ ପୁଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନଥିଲା ଏବଂ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିମାଣରେ ସାଇନ୍ ଅପ୍ କରାଯାଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଶି ୧ ମିଲିୟନରୁ ୩ ମିଲିୟନ୍ ହେବ । ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ର ଦରମା ପର୍ସରୁ ଦସ୍ତଖତ ପାଇଁ କଟିଯାଅ ।
ଏହା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ମାଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଯେଉଁମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଧନୀ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ “ଅଣ୍ଡର-ଟେବୁଲ୍ କାରବାର ସହିତ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି” ଯାହା ପରେ ଆଇପିଏଲ୍ ଘରୋଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ଲେୟାର ନିଲାମରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା।ସ୍ପୋର୍ଟିଂ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଏବଂ ଇଏସପିଏନ୍ ଦି ମାଗାଜିନ ର ୨୦୧୫ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୋ-ରେଟେଡ୍ ହୋଇଥିବାବେଳେ ହାରାହାରି ଆଇପିଏଲ୍ ଦରମା ୪.୩୩ ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାର୍ ଅଟେ । ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ କ୍ରୀଡା ଲିଗ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ।ଯେହେତୁ ଆଇପିଏଲର ଖେଳାଳୀମାନେ କେବଳ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅବଧି (ଦୁଇ ମାସରୁ କମ୍) ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି ।ସାପ୍ତାହିକ ଆଇପିଏଲ୍ ଦରମା ହାରାହାରି ବାର୍ଷିକ ଦରମା ପାଇବା ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଅନୁପାତ ଅଟେ ।

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here