25.5 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeଓଡିଶାରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ; ଦୂର ହେବ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା

ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ; ଦୂର ହେବ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ 22 ରବିବାର ଦିନ ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ପର୍ବ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ପଡୁଛି । ରାକ୍ଷୀ ଅବସରରେ ଭଉଣୀମାନେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କ ହାତରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧନ୍ତି । ଏହି ଦିନ ଭାଇମାନେ ନିଜ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସବୁବେଳେ  ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିବାବେଳେ ଭଉଣୀମାନେ ନିଜ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବା ଦେଇଥାନ୍ତି । ଶ୍ରାବଣ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନରେ  ଉପବାସ ଏବଂ ସ୍ନାନ କରିବାର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନରେ ଏପରି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ କହିବୁ , ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅସୀମ ଅନୁଗ୍ରହ ଆପଣ ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ରାକ୍ଷୀ ଦିନ, ଗୋଲାପି ରଙ୍ଗର କପଡ଼ାରେ ଭଉଣୀର ହାତରୁ ଏକ  ରୂପା ମୁଦ୍ରା ନେଇ ଏହାକୁ ଘର କିମ୍ବା ପୂଜାପାଠରେ ରଖ | ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ ।

– ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ, ରାକ୍ଷୀ ଦିନ ଗୋଲାପୀ ସୁଗନ୍ଧିତ ରାକ୍ଷୀକୁ  ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଦରେ ଅର୍ପଣ କରି ବାନ୍ଧ ।  ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁମର ଭାଇର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ ।
ରାକ୍ଷୀ ପର୍ବ ଶ୍ରାବଣର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ କ୍ଷୀରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖିରି ଏବଂ  ଧଳା ମିଠା ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

– ଶ୍ରାବଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ‘ଓମ୍ ସୋମେଶ୍ୱରାୟା ନାମ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି କ୍ଷୀର ଦାନ କରିବା କୁଣ୍ଡଳୀରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦୋଷ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ।

– ରାକ୍ଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ରାକ୍ଷୀ ଗଣେଶ ଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଭଲପାଇବା ବଢିଥାଏ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking