27.1 C
Bhubaneswar
Friday, August 12, 2022
Homeରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ -୨୦୨୨ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ -୨୦୨୨, ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା

ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ -୨୦୨୨, ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ତାଲିକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରାଜ୍ୟସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ୨୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଉଛନ୍ତି ଓବିସି ଏବଂ ଏସସି । ସାଫ୍ରନ୍ ପାର୍ଟି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଠ ଜଣ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ତିନିଜଣ, ବିହାର ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଦୁଇଜଣ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ହରିୟାଣାରୁ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିର ଅତିରିକ୍ତ ଭୋଟ୍ ରହିଛି। ହରିୟାଣାର ବିଜେପି ସହଯୋଗୀ ଜନନାୟକ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଜେଜେପି) ମଧ୍ୟ ଶର୍ମାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀତ୍ୱକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସାଫ୍ରନ୍ ଦଳର ନଅଟି ଅତିରିକ୍ତ ଭୋଟ୍ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଏବଂ ୧୦ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି। ସେହିଭଳି ରାଜସ୍ଥାନରେ ବିଜେପି ସହିତ ୩୦ ଟି ଅତିରିକ୍ତ ଭୋଟ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପାଇଁ ୪୧ ଭୋଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଚନ୍ଦ୍ର ବିଧାନସଭା ଲବିରେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାସୁନ୍ଦର ରାଜେଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ହରିୟାଣାର ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଭାବରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ରେ ଶେଷ ହେବ। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ୫୭ ଟି ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଜୁନ୍ ୧୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।
ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ -ଲକ୍ଷ୍‌ମୀକାନ୍ତ ବାଜପେୟୀ, ରାଧାମୋହନ ଅଗ୍ରବ୍ୱାଲ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ନଗର, ବାବୁରାମ ନିଶଦ, ଦର୍ଶନ ସିଂ, ସଙ୍ଗୀତା ଯାଦବ, ମିଥଲେଶ କୁମାର, କ.ଲକ୍ଷ୍‌ମଣ
କର୍ଣ୍ଣାଟକ-ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ଜଗେସ, ଲାହର ସିଂ ସିରୋଦିଆ
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର- ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲ, ଅନୀଲ ସୁଖଦେବ୍ରୋ ବନ୍ଦେ, ଧନଞ୍ଜୟ ମହାଦିକ
ବିହାର-ସତୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦୁବେ, ଶମ୍ଭୁ ଶରନ ପଟେଲ
ରାଜସ୍ଥାନ-ଘନଶ୍ୟାମ ତିୱାରୀ
ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ-ଡ. କଳ୍ପନା ସାଇନି
ହରିୟାଣା—କ୍ରିଷନ ଲାଲ ପନୱର
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ-ସୁମିତ୍ରା ବାଲ୍ମିକ
ଝାରଖଣ୍ଡ-ଆହିତ୍ୟ ସାହୁ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking