27.1 C
Bhubaneswar
Wednesday, September 28, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶରାଜସ୍ଥାନରେ ମିଳିଲା ବିଶାଳ ୟୁରାନିୟମ୍ ଭଣ୍ଡାର

ରାଜସ୍ଥାନରେ ମିଳିଲା ବିଶାଳ ୟୁରାନିୟମ୍ ଭଣ୍ଡାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହେବା ପରେ ଏବେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାର ଠାବ ହୋଇଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ସିକର ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ବୃହତ ୟୁରାନିୟମ୍ ଖଣି ଠାବ କରାଯାଇଛି। ଏହାପରେ ସିକର୍ ନିକଟ ଖାନ୍ଦେଲା ତହସିଲର ରୋହିଲରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ଖଣି ଖନନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖଣି ଲିଜ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟେଣ୍ଟ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ୟୁରାନିୟମ୍ ଦୁନିଆର ଏକ ବିରଳ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଣିଜ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ। ୟୁରାନିୟମ୍ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଗତି ସହିତ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ଖୋଲିଛି ବୋଲି ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ(ମାଇନ୍ସ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ) ଡ. ସୁବୋଦ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ରୱାଲ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସିକର ଜିଲ୍ଲାର ଖଣ୍ଡେଲା ତହସିଲର ରୋହିଲରେ ୧୦୮୬.୪୬ ହେକ୍ଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ୟୁରାନିୟମର ବିପୁଳ ଭଣ୍ଡାର ଠାବ ହୋଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ନିୟୁତ ଟନ୍ ୟୁରାନିୟମ୍ ଭଣ୍ଡାର ଥିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତର ୟୁରାନିୟମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ୩୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ପରୋକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜାଡୁଗୋଡା ଏବଂ ସିଂହବୁମୀ ସମେତ ଭାରତର କିଛି ଅଂଶରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ଖନନ କରାଯାଉଛି। ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଔପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିବା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଖଣିଜ ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ଖଣି ଠାବ ହେବା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଶ୍ୱ ମାନଚିତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥନ ପାଇଛି ବୋଲି ଖଣି ଓ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପ୍ରମୋଦ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ।

ୟୁରାନିୟମ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟତୀତ ଔଷଧ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ, ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କାଜାଖସ୍ତାନ, କାନାଡା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହେଉଛି ୟୁରାନିୟମର ବୃହତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନାଇଜର, ଋଷ, ନାମିବିଆ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନରେ ମଧ୍ୟ ୟୁରାନିୟମ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking