29.1 C
Bhubaneswar
Monday, August 15, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶପୁଡୁଚେରୀ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୧: ୩୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ସରିଲା ମତଦାନ

ପୁଡୁଚେରୀ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୧: ୩୦ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ସରିଲା ମତଦାନ

ପୁଡୁଚେରୀ : ପୁଡୁଚେରୀରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଏକକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ଜୋରଦାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା,  ଯେଉଁଥିରେ ଲୋକମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପାଇଁ ବୁଥ୍‌ରେ ଶୀଘ୍ର ଧାଡ଼ି ବାନ୍ଧିଥିଲେ ।  ୩୦ ଜଣ ବିଧାୟକ ଚୟନ କରିବାକୁ ପୁଡୁଚେରୀ, କରାଇକାଲ, ମହେ ଏବଂ ୟାନାମର ଚାରୋଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକକାଳୀନ ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦିଓ ପ୍ରଥମ ୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ମତଦାନ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ୯ .୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବଥିଲା କାରଣ ବୁଥରେ ଭୋଟର ମାନଙ୍କ ମତାଦାନ ପ୍ରାୟତଃ ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ର ରେ ହେଉଛି । ନିକଟସ୍ଥ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରବଳ ଖରା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ବୋଧହୁଏ ମତଦାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ।

ପୁଡୁଚେରୀ ଏବଂ ଏହାର ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦.୦୪ ଲକ୍ଷ ଭୋଟରମତଦାନ ରାଜନେତିକ ଦଳ ଓ ସ୍ୱାଧୀନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୟୋଜିତ ୩୨୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ।  ଏଠାରେ ଏନଡିଏର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ଏଆଇଏନଆରସି ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନେତା ଏନ ରଙ୍ଗାସାମି ମତଦାନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭି.ନାରାୟଣସ୍ୱାମୀ ନିର୍ବାଚନରୁ ବାଦ୍ ପଡ଼ିଥିଲେ ।  ଏଆଇଏନଆରସି ୧୬ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ବିଜେପି ୯ ଟି ବିଭାଗରେ ଭୋଟର ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ପାଞ୍ଚଟି ଆସନରେ ଏଆଇଏନଆରସି କୁ ଭାଗ କରୁଛି ।  କଂଗ୍ରେସ ୧୪ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି ଏବଂ ୟାନାମ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ୧୩ ରେ ଡିଏମକେ, ଭିସିକେ, ଏବଂ ସିପିଆଇ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଅନ୍ୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ୧୫୫୮ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ଅଛି ।  ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସମସ୍ତ ମହିଳା ମତଦାନ ବୁଥ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଏହିପରି ବୁଥରେ ବୁଥ୍ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି ।  ଶାନ୍ତି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ପୋଲିସକୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ।  ପ୍ରାୟ ୩୩୦ ବୁଥ ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking