‘ସ୍ୱାମୀତ୍ୱ ଯୋଜନା’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

pm modi

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ‘ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିର୍ମିତ ସମ୍ପତ୍ତି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରିବେ। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ବଟନକୁ ଦବାଇବା ମାତ୍ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ସମ୍ପତ୍ତି ମାଲିକଙ୍କୁ ଏକ ଏସଏମଏସ ପଠାଯିବ। ଏଥିରେ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ରହିବ, ଏଥିରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି କାର୍ଡ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରକୃତ କାର୍ଡ ଲୋକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୩୪୬ ଟି ଗ୍ରାମ, ହରିୟାଣାର ୨୨୧ ଟି ଗ୍ରାମ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୧୦୦ ଟି, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୫୦ ଟି ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ୪୪ ଟି ଗ୍ରାମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଏହି କାର୍ଡଗୁଡ଼ିକରୁ କ’ଣ ଲାଭ ପାଇବେ ଏବଂ ‘ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ ଯୋଜନା’ କ’ଣ?

‘ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ’ ଯୋଜନା କ’ଣ?
ଜାତୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ଦିବସ (୨୪ ଏପ୍ରିଲ), ୨୦୨୦ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ହେଉଛି ନୋଡାଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ। । ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ରାଜସ୍ୱ / ଜମି ଯୋଜନା ପାଇଁ ରେକର୍ଡ ବିଭାଗ ହେଉଛି ନୋଡାଲ୍ ବିଭାଗ । ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ପତ୍ତି ସର୍ଭେ ପାଇଁ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି ନୋଡାଲ୍ ଏଜେନ୍ସି । ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଡ୍ରୋନ୍ ସର୍ଭେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜମି ଚିହ୍ନଟ କରିବା। ଏହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଘର ମାଲିକମାନଙ୍କ ମାଲିକାନାର ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଆବଶ୍ୟକତା କାହିଁକି ଉଠିଲା?
ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୬୦% ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଘରର ମାଲିକାନା ଦଲିଲ ନାହିଁ । ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସମୟରୁ ଗାଁଗୁଡ଼ିକର କୃଷି ଜମିର ରେକର୍ଡ ରଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଘରଗୁଡ଼ିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିଲା। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଗ୍ରାମଗୁଡିକର ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳର ସର୍ଭେ ଏବଂ ମ୍ୟାପିଂ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଅନେକ ଘରର ସମ୍ପତ୍ତି କାଗଜପତ୍ର ନାହିଁ । ଏହି ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ‘ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ’ ଯୋଜନା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ?
‘ସ୍ଵାମୀତ୍ୱ’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବାସିକ ଜମି ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମାପ କରାଯିବ। ଡ୍ରୋନ୍ ଗାଁ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମ୍ପତ୍ତିର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜସ୍ୱ ବ୍ଲକର ସୀମା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯିବ | କେଉଁ ଘର କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି, ଏହାକୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ମାପ କରାଯାଇପାରିବ | ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ପାଇଁ ଏକ ସମ୍ପତ୍ତି କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବେ |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here