33.1 C
Bhubaneswar
Sunday, June 26, 2022
Homeକୃଷି ସମ୍ବାଦଯଦି ଏପରି ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି, ହୋଇପାରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ଯଦି ଏପରି ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇଛନ୍ତି, ହୋଇପାରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର କିସାନ୍ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର । ଅନେକ କୃଷକ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ପୂରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଅଯୋଗ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଯୋଗ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ।

କେଉଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ
ଯଦି ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସମାନ ଜମିରେ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ କିସ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କିସ୍ତି ଟଙ୍କା 2000 ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଧରାଯାଉ ଯଦି ଗୋଟିଏ ପରିବାରରେ ମା, ବାପା, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପୁଅ ପ୍ରଧାନ କୃଷକଙ୍କ କିସ୍ତି ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପରିବାରର କେବଳ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ କିସ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଠକେଇର ଏକ ମାମଲା ପଂଜିକୃତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜେଲ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ନିୟମ କ’ଣ ରହିଛି
ଏହି ଯୋଜନାର ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସରକାର କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ସେହି କୃଷକମାନେ ପିଏମ କିସାନ ସାମମାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ଯାହାର ନାମରେ ଚାଷ ହେବ। ତାହା ହେଉଛି, ପୂର୍ବ ପରି, ଯେଉଁମାନେ ପୈତୃକ ଜମିରେ ଅଂଶୀଦାର ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଆଉ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାମରେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଫାର୍ମ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ କିସ୍ତି ଅଟକି ଯାଇପାରେ ।

ଏହି କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ
ଯଦି କୃଷକ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଟିକସ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଅର୍ଥ ସ୍ୱାମୀ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ନାବାଳକ ସନ୍ତାନ ।
ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚାଷଜମି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି ।
ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜେଜେବାପା କିମ୍ବା ପିତାଙ୍କ ନାମରେ କିମ୍ବା କୌଣସି ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ କୃଷି ଜମି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ ।
ଯଦି ଜଣେ କୃଷି ମାଲିକ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ ।
ପଞ୍ଜୀକୃତ ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ଆଇନଜୀବୀ, CA ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ଦୂରେଇ ରଖାଯାଇଛି ।
ଯଦି ଜଣେ କୃଷକ ବାର୍ଷିକ 10,000 ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking