37.1 C
Bhubaneswar
Friday, May 20, 2022
Homeଦେଶ ବିଦେଶପୁଣି ଥରେ ଲୋକେ ସେକ୍ସ ଲାଇଫ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ପୁଣି ଥରେ ଲୋକେ ସେକ୍ସ ଲାଇଫ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ମହାମାରୀ କରୋନା ସମୟରେ କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । କାରଣ ଲୋକମାନେ ଘରେ  ବନ୍ଦ୍ ହୋଇ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ସଂପର୍କ ରଖିବା ବି ବନ୍ଦ୍ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯେହେତୁ ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟ ଟୀକାକରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -19 ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, କଣ୍ଡୋମ ନିର୍ମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଆଉ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁ ନାହାଁନ୍ତି |

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ପୁରୁଷ କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରୟ ଏପ୍ରିଲ 18 ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ 23.4% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 37 ମିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଷ୍ଟ୍ରେଚ ତୁଳନାରେ, ମାର୍କେଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାର୍ମ ଆଇଆରଆଇର ସର୍ବଶେଷ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ପଏଣ୍ଟ ଅଫ୍ ବିକ୍ରୟ ତଥ୍ୟକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିଥାଏ ବଡ ବକ୍ସ ରିଟେଲର, ଗ୍ରୋସରୀ ଷ୍ଟୋର୍, ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟୋର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖୁଚୁରା ଚ୍ୟାନେଲ୍ |
IRI ଅନୁଯାୟୀ, 2020 ରେ ଏହା 4.4% ହ୍ରାସ ପରେ ,
ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ତ୍ରୈମାସିକ ତୁଳନାରେ ଡ୍ୟୁରେକ୍ସ କମ୍ପାନୀର ଶେଷ ତ୍ରୈ ମାସରେ ଡ୍ୟୁରେକ୍ସ ଦୁଇ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ବୋଲି ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଡ୍ୟୁରେକ୍ସ କଣ୍ଡୋମ ନିର୍ମାତା ରେକିଟ ବେନକାଇଜର (ଆରବଜି)।
କମ୍ପାନୀ ଡ୍ୟୁରେକ୍ସ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆକଳନ ଭାଙ୍ଗୁନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସାମାଜିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ଆରାମଦାୟକ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମ ସହିତ ଦର୍ଶାଉଛି |

ସିଇଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନରସିଂହନ୍ ବୁଧବାର ବିଶ୍ଳେଷକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଜାରରେ “ଡ୍ୟୁରେକ୍ସ ପାଇଁ ଉନ୍ନତି” ଯେଉଁଠାରେ ସାମାଜିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହ୍ରାସ କରାଯାଉଛି।
CNN ର ନାଇଟ୍ କ୍ୟାପ୍ ନ୍ୟୁଜଲେଟର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ

ୱାଲଗ୍ରେନ୍ସ (ଡବ୍ଲୁବିଏ) ଏବଂ ସିଭିଏସ୍ (ସିଭିଏସ୍) ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଷ୍ଟୋରରେ କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। CVS ର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ଇମେଲରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ “ମହତ୍” ପୂର୍ଣ୍ଣ “ବୋଲି କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିନଥିଲେ |
ଟ୍ରୋଜାନ୍ କଣ୍ଡୋମ ନିର୍ମାତା ଚର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡ୍ୱାଇଟ୍ (CHD) ଜାନୁଆରୀରେ କହିଛି ଯେ ଏହି ବର୍ଷ କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତିଦାୟକ ଦେଖାଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟ ମାର୍କେଟିଂ ଅଧିକାରୀ ବ୍ରିଟା ବୋମହର୍ଡ କହିଛନ୍ତି, “ବିକ୍ରୟକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବାଉଣ୍ଡ କଣ୍ଡୋମ ବର୍ଗରେ ଅଛି କାରଣ କଣ୍ଡୋମ ଅର୍ଥ ଆନନ୍ଦ ଅଟେ। ଅଷ୍ଟାଦଶରୁ 24 ବର୍ଷ ବୟସ୍କାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ଜୀବନ ଫେରାଇବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।”
ଗୁରୁବାର ଦିନ ସିଇଓ ମ୍ୟାଟ ଫାରେଲ ବିଶ୍ଳେଷକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜ ଖୋଲିବା ସହ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅଧିକ ଗତିଶୀଳତା ହେତୁ କଣ୍ଡୋମ ବର୍ଷ-ବର୍ଷ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଦାନ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।
ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଡୋମ ବିକ୍ରି ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ଆଇଆରଆଇ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, 2017 ରେ ବିକ୍ରି 2.4% ଏବଂ 2018 ରେ 3.4% ହ୍ରାସ ପାଇଛି।
ଟ୍ରୋଜାନ୍ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଡ୍ୱାଇଟ୍ ଏହାର ଫେବୃଆରୀ 2020 ବାର୍ଷିକ ଦାଖଲରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 18 ରୁ 24 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା, ବିକଳ୍ପ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିକଳ୍ପ, ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଭୟ କମ, ଯୌନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କଣ୍ଡୋମ ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ”

ଜେଫେରୀର ଗ୍ରାହକ ସାମଗ୍ରୀ ବିଶ୍ଳେଷକ କେଭିନ ଗ୍ରାଣ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସକାଳର ବଟିକା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଗର୍ଭନିରୋଧକ କଣ୍ଡୋମ ବଜାର ଅଂଶ ହରାଉଛି।
ଜାମା ନେଟୱାର୍କ ଓପନ୍ ମେଡିକାଲ୍ ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ଇଣ୍ଡିଆନା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଏବଂ ସ୍ୱିଡେନର କାରୋଲିନସ୍କା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଗବେଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, 2000 ରୁ 2018 ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକୀୟ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୌନ ସଂପର୍କ ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଯୁବକ ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କୁ କମ୍ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ରଖୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ସହିତ ବିଳମ୍ବିତ ବୟସ୍କତା ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ | 18 ରୁ 24 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପୁରୁଷଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 2000 ରୁ 2002 ମଧ୍ୟରେ 18.9% ରୁ 30.9% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5,005FansLike
2,475FollowersFollow
12,700SubscribersSubscribe

Most Popular

HOT NEWS

Breaking