ଆଇଏସଏଲ ର ଉତ୍ପତ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୧୯ ଶତାବ୍ଦୀ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଦେଶବ୍ୟାପୀ କ୍ଲବ ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଦୂରନ୍ଦ କପ୍,୧୮୮୮ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରଠାରୁ ଭାରତରେ ଫୁଟବଲ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି । ଖେଳର ଭାରତର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଇତିହାସ ସତ୍ତ୍ୱେ 1996 ମସିହାରେ ସେମି-ପ୍ରଫେସନାଲ ନ୍ୟାସନାଲ ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍ ଆରମ୍ଭ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ । ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ୍ ଲିଗ୍ ସୃଷ୍ଟି ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଲବ୍ ରାଜ୍ୟ ଲିଗ୍ ଖେଳିଥିଲେ କିମ୍ବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଚୟନ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୬ ରେ, ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଫୁଟବଲ ଫେଡେରେସନ୍, ଭାରତରେ ଖେଳର ପରିଚାଳନାକାରୀ ସଂସ୍ଥା, ଖେଳକୁ ବୃତ୍ତିଗତ କରିବା ପାଇଁ ଲିଗ୍ କୁ ଆଇ-ଲିଗ୍ ରୂପେ ରୂପାନ୍ତର କରିଥିଲା ​​। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସିଜିନରେ, ଖରାପ ମାର୍କେଟିଂ ହେତୁ ଲିଗ୍ ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଅଭାବରୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଲା । ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2005 ରେ, AIFF ଜି ସ୍ପୋର୍ଟସ ସହିତ 10 ବର୍ଷର ଟେଲିଭିଜନ ଏବଂ ମିଡିଆ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କଲା । ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଜିଓ ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍, ଆଇ-ଲିଗ୍ ଏବଂ AIFF ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରସାରଣ କରିବ ଏବଂ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଚୟନ କରିବ । ତେବେ, ଅକ୍ଟୋବର 2010 ରେ, ଦେୟ ସହ ଜଡିତ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ଏବଂ ଭାରତରେ ଖେଳ କିପରି ବଢିବ ସେନେଇ AIFF ଏବଂ ଜି ସ୍ପୋର୍ଟସ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here